Martin Stín: Když dva dělají totéž…

14.02.2013 9:10 | Zprávy

Přísloví „když dva dělají totéž, není to totéž“ platí i v legislativní činnosti. Do rámusu kvůli novoroční amnestii prezidenta republiky nakonec zazněly i rozumné hlasy, které místo neplodného štvaní a psychopatických výzev k obžalování Václava Klause pro vlastizradu začaly hovořit o praktické pomoci poškozeným, jimž amnestie ztížila přístup k získání odškodnění od obviněných.

Martin Stín: Když dva dělají totéž…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kromě veselí se ve sněmovně také hlasovalo

Věcné řešení jako první nabídli „véčkaři“. Předložili poslanecké sněmovně návrh zákona, jehož přijetí by poškozeným přineslo hned tři výhody: zproštění soudních poplatků, osvobození od povinnosti složit jistinu v případě uplatnění návrhu na předběžné opatření a posléze bezplatné zastoupení advokátem. S výjimkou příznivého ohlasu z klubu KSČM byla odezva z ostatních stran jednoznačně odmítavá. Velmi rozhodně se proti těmto záměrům postavil poslanec Marek Benda /ODS/ a v opoziční části spektra poslanec Jeroným Tejc dotčeně tvrdil, že Věci veřejné si přivlastnily myšlenku ČSSD.

Projednání natož přijetí návrhu zákona v Poslanecké sněmovně je za těchto okolností zcela nepravděpodobné. Pro politiky přece není důležité, zda by přinesl prospěch tisícům poškozených, z nichž část by se ani vymáhání odškodnění v civilním řízení neodvážila z důvodu nedostatku finančních prostředků a z právní bezradnosti. Daleko důležitější je zabránit uplatnění jakékoli myšlenky, přicházející ze strany Věci veřejné. Hra o zachování moci loupeživých tradičních stran má přednost před starostí o blaho občanů.

Nakonec se ale hlas rozumu ozval také od Bendova stranického kolegy, ministra spravedlnosti Pavla Blažka. Ministerstvo se začalo zabývat potřebami poškozených a připravuje svůj návrh zákona. Jenže ten má pouze umožnit zproštění poškozených povinnosti zaplatit soudní poplatky. Poplatková povinnost ale není jedinou překážkou, odpuzující poškozené od pokusů o vymožení odškodnění cestou civilního řízení. Velkou zátěží pro ně bude především palmare advokátů. A řešení přes pomoc České advokátní komory není jednoznačně bezplatné. Ostatně advokátní komora může, ale nemusí zastoupení poskytnout. Méně častou, ale přesto se vyskytující a nepříjemnou překážkou bude nutnost zabránit odpůrci předběžným opatřením v „odklánění“ majetku z dosahu poškozených. To je ovšem spojeno s povinností složit jistinu. Mezi poškozenými je hodně takových, které na rozdíl od poslanců a vládních úředníků bolí každá koruna.

Ministerský návrh tedy ve srovnání s „véčkařským“ řeší jen třetinu z finančních překážek pro poškozené, a navíc má proti němu značné časové zpoždění. Je teprve ve stavu zrodu,  zatímco „véčkařský“ návrh již leží ve Sněmovně několik týdnů a předkladatelé se marně domáhají jeho projednání. Působí to dojmem, že zpracovatelé ministerského návrhu vůbec netuší, jak velkými náklady může být žalobce v civilním řízení zatížen. Okolnost, že je někdo předběhl a poslal do Sněmovny zákon, jehož přijetím by se stal ministerský návrh nadbytečným, je nezajímá. Jsou přesvědčeni, že z výše svého postavení si mohou dovolit nevzít poslaneckou iniciativu na vědomí. Než by vládní koalice přijala hotovou práci nenáviděných „véček“, raději platí z peněz daňových poplatníků nadbytečnou práci ministerských úředníků.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…