Michel Fleischmann: Svoji cestu jsem si našel v médiích

26.04.2018 16:37 | Zprávy

Proslov u příležitosti převzetí Řádu čestné legie

Michel Fleischmann: Svoji cestu jsem si našel v médiích
Foto: michelfleischmann.cz
Popisek: Michel Fleischmann

Vážený pane velvyslanče, má rodino, milí přátelé a kolegové, dámy a pánové,

je mi zde udělen Řád čestné legie, nejvýznamnější francouzské vyznamenání. Jsem si toho vědom, je to pro mne ohromná čest a jsem nesmírně dojat. Děkuji mé matce, že mne naučila se koukat na svět přes své fotografie, děkuji otci, že mne naučil číst svět z úhlu poezie. Děkuji Vám z celého srdce. Je pro mne ohromnou ctí, stát tu dnes před Vámi a velmi si vážím toho, že mohu z tohoto místa projevit vděčnost všem, díky nimž jsem mohl dosáhnout této pocty. Mé obrovské poděkování míří k Vám všem, kteří jste mi pomáhali, někdy mě i následovali, a dokonce občas i poslouchali nebo vyslyšeli. Děkuji Vám z celého srdce.

Tato pocta, které se mi dostává od francouzského státu, mi povoluje se cítit ještě blíže těm, které jsem v životě obdivoval a někdy měl i tu možnost s nimi přímo mluvit. Ať to bylo v Praze nebo v Paříži, měl jsem to štěstí se setkat s lidmi, jež pro mne byli zcela zásadní. Ať jde o malíře Josefa Šímu, spisovatele Rogera Vaillanda, básníka Louise Aragona, Miloše Formana, Milana Kunderu, herce Jana Wericha a jeho kolegu Jiřího Voskovce nebo také herce Simonu Signoretovou a Yvese Montanda, politika Mandes-France nebo Alexise Legéra, básníka známého pod jménem Saint John Perse. Na fakultě jsem poznal profesora Rollanda Berthese, později Karla Kryla nebo Václava Havla. Nejde ale jen o Čechy a Francouze. Musím zmínit i chilského básníka Pabla Nerudu, tureckého malíře Abidina nebo básníky Hikmeta a mnoho dalších ze všech možných zemí.

Všechna setkání probíhala ve Francii nebo v Československu, později v České republice, v Evropě, tedy v prostoru přijímání a exilu. Víte, pro mne je to věc zásadní. Pro mne, pro kterého se Francie stala vlastí, stejně tak jako Česká republika jí nikdy nepřestala být. Francie umí dávat a to, co dala, se jí vždy vrátilo. Francie mne jako exulanta přijala a umožnila mi pracovat.

Svoji cestu jsem si našel v médiích. Média Vám totiž umožňují dělat mnoho věcí. Je to silné, je to omezující, je to zábavné, je to plné velké zodpovědnosti. Jde totiž o jeden z pilířů demokracie. Nikdy dost nepoděkuji Radio France, že mi umožnilo se naučit řemeslo, nikdy dost nepoděkuji týmu Martina Brisaca z Lagardere, že mne nechal skoro třicet let tvořit.

Pracovat v médiích mne naučilo jednu velkou věc, tu, které říkáme respekt. I když jsme v médiích někdy na hraně přijatelného, ať chceme nebo nechceme média, a tedy i rozhlas, jsou lidem nejblíže. Často mluvím o tom, že rádio je jako parfém, neviditelný, ale cítím ho. V rádiích se nesnažíme o nic jiného než být v souladu s posluchači, sloužit jim. Ne vždy se však líbíme, nemůže se líbit vše, co řekneme a pak nastupuje naše jediná obrana a tou je respekt ke svobodě slova. Zásluhou této těžce vybojované svobody jsou média jedním z prvků demokracie. Zásluhou svobody slova se můžeme bránit proti těm, kteří manipulují s pravdou, deformují realitu, útočí na demokracii. Připadá mi dost důležité připomenout to zejména dnes, kdy jsme pod tlakem tak zvaných fake news, ale také, strašných vražd novinářů, karikaturistů, lidí z médií.

Abych to shrnul, poctu býti vyzdvižen na titul Rytíře čestné legie, vnímám jako uznání toho, co jsem udělal, co dělám, ale hlavně také jako výzvu k pokračování v mém snažení. A to při veškerém respektu k evropským hodnotám a ochraně svobod.

Na závěr mi dovolte poděkovat zejména mé ženě Kateřině, mým dětem Maxovi a Kláře. Rodinná podpora, ta láska, je základem všeho, co jsem kdy dělal, co dělám a co dělat budu. Děkuji Kateřino.

Všechny svoje projevy končím, větou, která se už stala mottem v Lagardere. Inspiroval mě k ní můj otec, básník. Jedna z jeho básní Cesta do Paříže totiž končí jednoduchým veršem: „láska vede jenom k lásce“. Dovolím si se vší pokorou, ale i s vědomím síly rytíře Řádu čestné legie, Vám to zde také říci:

Mám Vás rád.

Michel Fleischmann

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

21:35 Jiří Paroubek: Triumf vůle. Český hokej se vrací na výsluní

Komentář Jiřího Paroubka k úspěchu českých hokejistů.