Mirko Raduševič: Bohatí sousedé mají podíl na smrti v Grenfell Tower v Londýně

15.06.2017 14:21 | Zprávy

Odborníci a politici se snaží najít příčinu a vysvětlit, co způsobilo ničivý požár Grenfell Tower v Londýně, který zapříčinil smrt nejméně dvanácti a zranění desítek dalších lidí.

Mirko Raduševič: Bohatí sousedé mají podíl na smrti v Grenfell Tower v Londýně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Londýn

Tak to píše server Gizmo a k tomu dodává, že bohužel vše ukazuje na hliníkový plášť věžového domu, který byl nedávno dodatečně instalován pro zatraktivnění vzhledu výškové budovy z roku 1974, která se nelíbila bohatým sousedům žijícím v nedalekých luxusních apartmánech.

Čtyřiadvacetipatrový dům Grenfell Tower je součástí státního komplexu sociálních bytů v Královské čtvrti Kensington a Chelsea, která je v Londýně proslulá svými velkými sociálními rozdíly. Na jedné straně jsou zde nejdražší byty na světě a zároveň se tu nacházejí domovy nejchudších obyvatel.

Mnozí z těchto sociálně slabých Londýňanů a řada rezidentů z Grenfellu upozorňovali na nebezpečí hrozící obyvatelům věžáku, ale jejich stížnosti padaly na hluché hlavy představitelů městské čtvrti.

Jak dále upozorňuje server Gizmo, rekonstrukce byla dokončena před rokem v květnu roku 2016 a bylo investováno na 10 milionů liber (12,8 mil. dolarů) a nyní se ukazuje, že díky rekonstrukci mohlo dojít ke katastrofickým následkům vzniklého požáru.

Důvod pro rekonstrukci pláště věžáku byl podle dokumentace ten, aby věžák vypadal lépe z pohledu od sousedních nemovitostí. Dokument má k dispozici redakce britského listu The Independent, ve kterém má být uvedeno, že hliníkové opláštění vylepší vzhled na budovu z okolí. Volba materiálu byla v souladu s rozvojovým plánem. Má se zachovat charakter a vzhled pro celé okolí, aby se zajistily vhodné podmínky pro život lidí v okolí budovy. Někteří z těch, kdo bydlí v okolí Grenfell Tower, patří k nejbohatším lidem v Londýně.

Údajně plášť tvořily dva hliníkové plechy, které obalují jádro z plastu, konkrétně polyetylénu. Podle BBC byl tento typ opláštění spojován se šířením požárů výškových budov ve Francii, Spojených arabských emirátech a Austrálii. Navíc v Grenfell Tower nebyl centrální poplašný protipožární systém ani protipožární vodní postřikovače.

Vše nakonec bude mít i politické dopady. Labouristický poslanec David Lammy se již ozval s tím, že se jedná o „korporátní vraždu“ a dodává: „Jedná se o nejbohatší čtvrť v naší zemi, která se tímto způsobem stará o naše občany.“

Našel se viník. The Independent píše o současném ministru pro přistěhovalce Brandonovi Lewisovi (konzervativní strana), který byl v roce 2014 ministrem pro bydlení. Tehdy se postavil proti zpřísnění požárních předpisů nařizujcím developerům instalací požádních ostřikovacího systému do výškových budov. Důvodem zamítnutí bylo, že zpřísnění předpisů by mohlo developery odradit od investic do staveb.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Pavel a Řehka nevědí o čem mluví

12:22 Jiří Paroubek: Pavel a Řehka nevědí o čem mluví

…a rozhodně to není v zájmu českých občanů. Významná část české politické elity, včetně té armádní, …