Miroslav Kňažko: Cenová válka

10.11.2014 11:04 | Zprávy

Komentář k vývoji cen ropy Brent - 1M futures v týdnu od 3. do 7. listopadu 2014

Miroslav Kňažko: Cenová válka
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Právě takto nějak – jako cenovou válku – si trh vysvětlil oznámení saudskoarabské státní ropné společnosti Aramco o snížení prosincových exportních cen pro USA, zatímco ceny pro Asii i Evropu mírně vzrostly. Tento krok jen potvrdil, co trhy už delší dobu tušily. A sice, že nejvýznamnější členové ropného kartelu OPEC jsou rozhodnutí svoje tržní podíly bránit i za cenu nižších cen. A tak ceny černého zlata opětovně přepisovaly několikaletá minima.

Už po pondělním otevření trhů bylo jasné, že dva týdny relativního klidu, během nichž cena Brent-u sice kolísala, avšak v relativně úzkém koridoru, definitivně skončily. Pod tlakem uvedeného kroku Saudské Arábie ztrácel evropský benchmark rychle půdu pod nohama a z pátečních 85,86 USD se propadl až na úterních 82,82 USD za barel. Na konto si připsal i nové 4 leté minimum.

Pro úplnost třeba uvést, že při cestě dolů mu vydatně pomáhal i stále sílící americký dolar, který už tradičně neprospívá cenám v něm kótovaných komodit. No a k celkovému obrazu nadále patřily i negativní zprávy dominující trhům v Evropě a Číně, které optimismus šířící se ze vzmáhající se americké ekonomiky zatím nedokáže převážit.

Po prudkém oslabení v úvodu týdne se však trhy ve středu uklidnily v okolí úrovně 83 USD za barel. Tady někde by Brent mohl najít alespoň dočasnou rovnováhu.

Výrazná rozpolcenost tržních názorů, zda od června trvající sestup už dosáhl svého dna anebo ne, trvá. Domníváme se však, že dokud trh neopanuje silný prorůstový impuls, budou ceny ropy i nadále citlivěji reagovat na zprávy negativní než pozitivní.  

Že by takovým impulsem mohlo být nejbližší zasedání zemí OPEC naplánované na 27. listopadu už však věří jen málokdo. Naopak události z úvodu týdne podpořily dřívější spekulace, že klíčoví exportéři z oblasti Perského zálivu sledují svým shovívavým postojem k padajícím cenám i jiný cíl a to omezení prudkého rozmachu těžby břidlicové ropy v USA. Která se vzhledem k vyšší technologické náročnosti přestává při nižších cenách vyplácet. Pokud by byly tyto domněnky pravdivé, aktuální období relativně nízkých cen by nemuselo být jen krátkodobým jevem.

Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

15:16 Vlastimil Podracký: Proč západní civilizace upadá?

O úpadku západní civilizace snad dnes nikdo nepochybuje a nemusím jej dokazovat. Soustřeďme se na př…