Miroslav Kulhavý: Po více než dvaceti letech soud v Haagu hledá spravedlnost?

03.04.2023 9:58 | Glosa

Motto: Nesouhlasím s uznáním Kosova Českou republikou. Je více než zřejmé, že řada mezinárodních organizací chodí kolem Kosova po špičkách a mnohé státy na nepřímý nátlak USA Kosovo uznaly, zvláště ty s členstvím v NATO.

Miroslav Kulhavý: Po více než dvaceti letech soud v Haagu hledá spravedlnost?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest proti odtržení Kosova Srbsku. Přišli i fotbaloví fanoušci Partizanu Bělehrad

Bylo to právě NATO, ale v podstatě USA, které zasahovalo proti Srbsku, tedy proti svrchovanému státu, který si dělal doma pořádek, konkrétně vojenským zásahem proti ozbrojené zločinné organizaci UCK. Aktuální zpravodajství z Haagu, tedy z mezinárodního soudního dvora, které zvěstuje proces s hlavou UCK a dalšími z vedení jen potvrzuje, že srbská armáda zasahovala oprávněně. A není pravda, když se udává, že konala důslednou etnickou čistku; ano, před srbskou armádou nakonec utíkalo přes 200.000 kosovských Albánců, ale mnohé hnalo špatné svědomí za skutky, které ve svém okolí spáchali a věděli, že je Srbové nepochválí.

„Nalejme si čistého vína“ – kam směřovalo Srbsko v devadesátých letech? Do NATO určitě ne, ale Rusko mu bylo docela blízké. Co s takovým elementem? Bombardovat! To tak, aby mělo Rusko v Evropě nějakého spojence! UCK, i se svým drogovým arzenálem, ale hlavně s ozbrojeným projevem proti katolickým srbským starousedlíkům, byl ideální partner proti vedení v Bělehradu. Co na tom, že nepřátelské nezákonné akce jsou lehce podbarvené jiným náboženstvím, konkrétně islámem, s islámskou Albánií za zády. Záslužná česká dobrovolnická organizace „Přátelé Srbů na Kosovu“, která zásobovala osamocené srbské katolické grunty s dlouholetými starousedlíky, by mohla vyprávět, jaká příkoří se těmto zůstávajícím Srbům dějí, fyzickou likvidaci nevyjímaje.

Ty, které mají v Haagu soudit, se nejprve pod patronací USA stali špičkovými politiky, prezidenta nevyjímaje. Hashim Thaci coby šéf UCK, nemá na svědomí „jen“ 100 civilních obětí, za které má být souzen; pod jeho vedením jde o tisíce, ať už jen vyhnané do Srbska a nebo právě zavražděné, ale ve větším počtu, než těch uváděných sto. Tito obžalovaní jsou současně morální obžalobou Spojených států, s kým se pro „americké zájmy“ dokážou spojit. Ano, výsledkem je americká vojenská základna v Kosovu.

Není divu, že Putin, ač je v jiné situaci - používá podobný nátlakový prvek: bombardováním zasažené nejen vojenské cíle – již několikrát akci NATO v Jugoslávii přirovnal ke svému tažení. Obojí je určitě špatně, ale to ruské běsnění svým rozsahem je zrůdné a nesrovnatelné.

Závěrem, nevím, nakolik byl Thaci pod nepřímou americkou ochranou, ale tak opožděný soud je až jizlivě úsměvný, i když se dá připustit to známé úsloví „Pozdě, ale přece!“   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…