Miroslav Macek: Před rokem 1989 byly v Československu dvě komunistické strany

20.01.2020 9:09 | Zprávy

Pondělní glosy Miroslava Macka

Miroslav Macek: Před rokem 1989 byly v Československu dvě komunistické strany
Foto: Archiv PL
Popisek: Miroslav Macek

ODS bude mít "bezplastový kongres a veškeré publikace budou z recyklovaného materiálu", zněla jedna ze zpráv. ODS holt reaguje na „moderní výzvy“.
Ale vážně:
Pokud v politické straně není leader se silnou „Wille zur Macht“, jsou všechny reakce na „moderní výzvy“ zbytečné…

***

Silná vzpomínka na Sašu Vondru:
Na sněmu OF, na kterém byl zvolen do čela Václav Klaus, seděl nedaleko mě a pilně si dělal poznámky pro Václava Havla. Také práce pro Dutko Worldwide leccos naznačuje… „albrightisace“ ODS ještě zesílí.

****

Opsáno z Facebooku:
Před rokem 1989 byly v Československu dvě komunistické strany. V jedné byl Pavel Rychetský a Zdeněk Svěrák, v té druhé Miloš Zeman a mnozí další.

***

Čtěte a zírejte: '
MUDr. Ivan David

V pondělí 12. 1. 2020 vydal předseda Evropského parlamentu David Sassoli svévolné rozhodnutí o zákazu používání státních vlajek v jednacím sále europarlamentu. Řada poslanců, k nimž se také řadím, má na stolku vlaječku státu, jehož voliče zastupují. V noci na úterý olivrejovaní zřízenci vlaječky ze stolů poslancům sebrali a nechali v sále pouze vlajku EU. Odpoledne jsme tyto krádeže řešili na frakci, kde nám bylo vysvětleno, že nejde o „běžnou krádež“ coby kriminální delikt, ale o provedení rozhodnutí předsedy EP. Tedy o politický akt. Podrobně jsme prozkoumali rozhodnutí socialisty Sassoliho z právního hlediska a zjistili jsme, že je protiprávní. Jednací řád EP v článku 10, na který se předseda odvolává, totiž zakazuje pouze transparenty a reklamní předměty.
Ve středu jsem si do sálu přinesl náhradní vlaječku. Napřed přišel jeden olivrejovaný zřízenec a upozornil mě, že ji na stole mít podle rozhodnutí předsedy nesmím. Odmítl jsem mu ji vydat, a prohlásil jsem, že trvám na tom, aby na mém stole byla vlajka země, kterou v EP reprezentuji. Zřízenec se šel poradit s jiným zřízencem, který mě na totéž přišel upozornit znovu. Odpověděl jsem jim, že chápu, že dělají svoji práci a co jim bylo přikázáno, ale že trvám na tom, že na mém stole moje vlajka zůstane. Poté se oba odešli radit se svým nadřízeným, který krčil rameny. Chvíli to vypadalo, že bude klid. Večer po jednání jsem si svoji českou vlajku raději odnesl do kanceláře, aby mi zase nebyla zabavena. Dnes ráno jsem si ji na hlasování přinesl do sálu znovu, stejně jako řada dalších poslanců.
Předsedající nařídil poslancům, že mají vlajky svých zemí ze stolů odstranit. A že dokud tak neučiníme, neumožní pokračování jednání a hlasování. Jménem naší frakce Identita a demokracie (ID) vystoupil předseda Marco Zanni, který vysvětlil, že požadavek je protiprávní, protože vlajka není ani reklamní předmět ani transparent, ale státní symbol. Jeden z poslanců za Zelené tvrdil, že podle wikipedie patří mezi transparenty i vlajka. Kontroval jsem mu, že wikipedie není pramenem práva. „Pramenem práva je podle Smlouvy o EU a smlouvy o fungování EU pouze psaný právní předpis, který byl schválen Evropským parlamentem a Radou, a byl vyhlášen v Úředním věstníku.“ vysvětlil jsem. Úřední věstník je unijní obdoba naší Sbírky zákonů.
Hádka o to, zda na stole vlaječky mít můžeme, ještě chvíli pokračovala. Socialistická poslankyně upozornila, že podle ní bychom správně neměli mít na stole ani vodu. „Kdo chce mít v sále vodu, musí si ji dát na zem“, řekla socialistka. Jeden z kolegů za stranu BREXIT jí odpověděl, že jestli ji reprezentuje voda, tak ať si ji klidně dá třeba na zem. Naši poslanci upozorňovali, že jsme frakce Identita a demokracie a považujeme za své poslání bránit národní identitu zemí, za něž jsme byli zvolení. A k ní patří i státní vlajka. „Nechceme se nechat rozpustit v jakémsi bruselském mišmaši bez identity jako cukr v horké kávě.“, konstatoval ve zdůvodnění našeho postoje Zanni.
Nakonec předsedajícímu povolily nervy a spustil další jednání a hlasování o rezolucích. Dnes jsme tedy vyhráli a své vlajky jsme uhájili.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vladimír Ustyanovič: Ve jménu mírové agrese

12:50 Vladimír Ustyanovič: Ve jménu mírové agrese

Potřebujeme znát ošklivou pravdu, z krásné lži nám nová naděje nevyroste (Jiří Černý).