Česká ekonomika tak ve druhé polovině loňského roku zamířila do mělké hospodářské recese, která je definována jako mezikvartální pokles HDP dvou po sobě jdoucích čtvrtletí. V souhrnu za celý loňský rok domácí ekonomika vzrostla o 2,5 %.
Pozitivní je, že proběhnuvší či probíhající (to záleží na výkonu HDP v 1. čtvrtletí 2023) recese je málo viditelná a nepojí se zatím s výraznějším nárůstem nezaměstnanosti. Na druhé straně se český HDP ve stálých cenách stále nachází pod výkonem tuzemské ekonomiky ve 4. čtvrtletí 2019. Česká ekonomika tak stále nedokázala plně kompenzovat výpadek HDP po pandemii Covidu19, když v loňském roce byla hlavní brzdou růstu spotřeba domácností. A s růstem tuzemské ekonomiky to nebude příliš slavné ani letos, kdy lze očekávat růst HDP kolem nuly a v lepším případě v rozmezí 0 – 1 %.
Na detailnější vhled do struktury HDP si sice budeme muset počkat až na začátek března, ale již nyní je jasné, že za mezikvartálním poklesem HDP stál primárně propad spotřeby domácností. Ostatně není se čemu divit, když vysoká inflace významně ukrojila z reálných příjmů domácností. V závěru loňského roku navíc pokračoval pokles maloobchodních tržeb a velmi slabá byla i spotřebitelská důvěra. Pozitivně naopak působil zahraniční obchod. Větší nejistota ve 4. čtvrtletí panuje u vývoje investic a tvorby zásob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV