Výrazně nižší počet pracovních dnů v letošním dubnu se negativně promítl na výkonu průmyslu, když produkce meziročně poklesla o 2,5 %. Po očištění o kalendářní vlivy však průmyslová produkce meziročně vzrostla o 5,9 %. A v meziměsíčním srovnání oproti březnu se zvýšila o 0,6 %.
S ohledem na kalendářní vlivy tak k poklesu průmyslu paradoxně nejvíce přispěl automobilový průmysl (pokles produkce o 4,8 %), který je jinak hlavním tahounem průmyslové produkce. Ještě výrazněji poklesly opravy o a instalace strojů a zařízení (pokles o 24,3 %). Dařilo se naopak energetice (růst o 9,6 %) a chemickému průmyslu (růst o 16,3 %).
Domácímu průmyslu jako celku se bude dařit i v nadcházejících měsících, když průmyslové podniky budou těžit jak z ekonomického růstu v eurozóně, tak i v ČR. Pokračující růst průmyslové produkce naznačují i předstihové ukazatele typu PMI. Solidně vyznívají i nové průmyslové zakázky, které sice v dubnu meziročně o 3,2 % poklesly, avšak musíme brát v potaz nestejný počet pracovních dnů.
Největší neznámou je tak vývoj zahraniční poptávky po nových automobilech. V eurozóně zájem o automobily vyrobené v ČR sice stále trvá, avšak i evropský trh začíná být stále více nasycen. Automobily však pravděpodobně budou více tématem roku 2018, než druhé poloviny letošního roku.
Miroslav Novák
analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV