Za meziměsíčním růstem inflace v srpnu stály především služby navázané na cestovní ruch a náklady spojené s bydlením skrz imputované nájemné. Pokračovalo zdražování v oddílu stravování a ubytování (růst stravovacích služeb o 0,9 %) a v oddílu rekreace a kultura (ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 3,3 %). Zdražovalo se i v oddílu doprava, a to jak v případě pohonných hmot, tak i automobilů. A přes pozitivní sezónnost v souhrnu mírně vzrostly i ceny potravin.
V meziročním srovnání zůstaly v srpnu hlavními přispívateli do celkové inflace oddíly doprava a náklady spojené s bydlením, které stály z necelé poloviny za růstem inflace. Dražší jsou i alkoholické nápoje a tabák a stravovací služby a služby spojené s rekreací a kulturou. A v neposlední řadě v srpnu již zrychlil růst cen potravin.
Zatímco příspěvek oddílu doprava do celkové inflace bude v nadcházejících měsících postupně slábnout, tak hlavním motorem celkové inflace se v závěru letošního roku postupně stanou náklady spojené s bydlením a potraviny. Tyto dva oddíly představují dohromady necelou polovinu spotřebního koše a položky v nich jsou pro domácnosti velmi citlivé. S výraznějším zdražením je nutné počítat konkrétně u elektřiny a plynu a pokračovat bude i rychlý růst cen imputovaného nájemného kvůli rostoucím cenám nových bytů a stavebních materiálů. Zároveň lze očekávat pokračující růst cen služeb.
Výsledně se tak meziroční růst inflace bude minimálně do konce letošního roku pravděpodobně pohybovat kolem 4 % a nelze vyloučit ani krátkodobé vzedmutí směrem k 5 %. V souhrnu za celý letošní rok lze očekávat růst inflace výrazněji přes 3 % a to především kvůli prudkému zrychlení inflace ve druhé polovině letošního roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV