Lednová čísla z maloobchodu zároveň jasně ukázala, jaký bude vývoj v celém 1. čtvrtletí letošního roku. Vládní omezení pokračovala až do března, což se bude negativně promítat jak do samotného maloobchodu, tak i do spotřeby domácností.
V lednu došlo k opětovnému zpřísnění restriktivních vládních opatření, co vedlo k nucenému zavření či omezení činnosti řady obchodů. Výsledkem tak byl lednový pokles maloobchodních tržeb o 6,6 % v meziměsíčním srovnání a o 6,5 % meziročně po očištění o kalendářní vlivy.
V lednu oproti prosinci po sezónním očištění výrazně poklesly především tržby za nepotravinářské zboží a to o 12,7 %. Právě tato část maloobchodu je celkově nejvíce zasažena vládními omezeními. Oproti tomu tržby za potraviny v lednu poklesly jen o 0,6 %, což vychází z toho, že obchodů s převahou potravin se vládní omezení týkají o poznání méně. Meziměsíčně v lednu vzrostly tržby za prodej pohonných hmot a to o 2,8 %.
Pomyslným vítězem restriktivních vládních opatření zůstaly i v lednu internetové obchody. Prodeje přes internet a pomocí zásilkové služby meziročně vzrostly o více jak třetinu a podobně vysoké růstové tempo si udrží i v únoru. Zpomalení meziroční dynamiky lze očekávat až od března, ale rozhodně ne z toho důvodů, že by se spotřebitelé začali od internetových prodejců odklánět, nýbrž kvůli vysoké srovnávací základně z loňského března. Se začátkem pandemie v ČR byl totiž loňský březen prvním měsícem, kdy došlo k razantnímu nárůstu prodejů přes internet.
Zatímco internetovým obchodům se v lednu dařilo, tak o kamenných prodejnách to již rozhodně naplatilo. Prodeje oděvů a obuvi poklesly meziročně o tři čtvrtiny, výrobky pro kulturu sport a rekreaci o třetinu, výrobky pro domácnost o čtvrtinu a prodeje počítačů o necelých 10 %.
Lednová čísla z maloobchodu zároveň jasně ukázala, jaký bude vývoj v celém 1. čtvrtletí letošního roku. Vládní omezení pokračovala až do března, což se bude negativně promítat jak do samotného maloobchodu, tak i do spotřeby domácností. Zatímco mezikvartálnímu poklesu HDP se ČR ve 4. čtvrtletí loňského roku dokázala vyhnout, tak v 1. čtvrtletí letošního roku se to již nepovede. Nezaměstnanost v ČR zatím zůstává nízká a domácnosti dostaly významný impuls v podobě zrušení superhrubé mzdy, avšak vyšší čisté mzdy není kde utrácet. Zároveň na začátku letošního roku došlo k poklesu spotřebitelské důvěry. Výraznější oživení domácí spotřeby je možné očekávat teprve až od 2. čtvrtletí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV