Miroslav Pavel: Co dělat?

21.11.2016 21:04 | Zprávy

Po 28. říjnu a 17. listopadu rozbouřené vlny boje proti komunismu, Číně, Rusku a hlavně Miloši Zemanovi trochu utichly. Pochopitelně jen dočasně. Přesto bychom toho mohli využít k položení poměrně jednoduché otázky: Svět se nepopiratelně mění a volba nového amerického prezidenta je toho jen jedním z příkladů. Co má v této situaci dělat Česká republika?

Miroslav Pavel: Co dělat?
Foto: Lucie Štěchová
Popisek: Demonstrace 17.11.2016 na Václavském náměstí

Nikdy nezapomenu na jeden – trochu zvláštní – zážitek z počátku devadesátých let. Po nějakém jednání ve Frankfurtu nad Mohanem s obchodními partnery mne vzali s sebou na večerní party po výroční konferenci jednoho velkého podnikatelského sdružení, kde měli svoje přátele. A jak jsme tak popíjeli, jeden z těch německých podnikatelů mi řekl v návaznosti na diskusi o české privatizaci: Neumíte si představit, co nás to stálo úsilí, než jsme po válce získali zpět naše podniky od vítězů ve válce. Dejte si na to při privatizaci pozor!

Co tím mám na mysli? Německá politika – a jde o tehdy tzv. západoněmeckou politiku – si velmi přesně definovala zájem, nebo jinak řečeno cíl, kterého chce po zničující válce dosáhnout. Obnovu německé hospodářské síly a sjednocení rozděleného Německa. Na tom se shodly všechny hlavní politické síly a také to důsledně po desítky let prosazovaly. A také toho dosáhly.

V moderních českých dějinách se dají najít dva obdobné příklady. Jedním je určitě založení československého státu po rozpadu Rakouska-Uherska a druhým jeho obnova po druhé světové válce. Ale tím to zjevně končí. Všechna ostatní mezidobí až do dnešních dnů jsou protkána žabomyšími spory a osobními útoky. A posluhováním různým zahraničním silám.

Je to zvláštní, ale současná situace ve světě i v Evropě znovu nabízí české politice šanci definovat české zájmy a pokusit se je prosadit. Je to tak složité? Nezdá se mi. Nakonec vždy šlo a znovu půjde o zachování národní, státní a ekonomické samostatnosti. Jistě, při využití všech možností kooperace s okolním světem.

Politik nebo politická strana, který nebo která s takovým programem přijdou, mají velkou šanci na úspěch. Ačkoliv nejde jen o úspěch. Jde o pozitivní místo v historii národa a státu. Najde se někdo?

Autor je vydavatelem Literárních novin.

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Robert Troška: Proč vyhrál Trump

15:16 Robert Troška: Proč vyhrál Trump

Nejen ekonomika, ale také otevřené hranice a kulturní války rozhodly o volbě Trumpa Pokroková média…