Miroslav Štěpán: Nepomohl hasičům, přesto má Senát svůj význam

27.08.2012 13:50 | Zprávy

Čas od času se objeví názor, zda je k něčemu dobrá horní komora našeho Parlamentu, tedy Senát. Podobné otázky dostávám nyní častěji, když byla zveřejněna má kandidatura do Senátu. Nechám-li stranou, že prakticky dvě třetiny zákonů jsou po doplnění a úpravách v Senátu vráceny zpět do sněmovny, což nepochybně svědčí o tom, že svou úlohu legislativní pojistky většinou skutečně plní, pak je ale třeba zdůraznit i jeho zákonodárné iniciativy.

Miroslav Štěpán: Nepomohl hasičům, přesto má Senát svůj význam
Foto: Archiv
Popisek: Miroslav Štěpán, bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky

 

Neděje se tak často, konec konců je to úloha především dolní komory, ale tuto kompetenci někdy Senát využije.

Radost mi udělal například letos před prázdninami, kdy schválil novelu zákona o pojišťovnictví jako iniciativu senátorů. Návrh se těšil i velké podpoře Svazu měst a obcí, neboť se počítalo i s podporou jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí. V návrhu zákona, zjednodušeně řečeno jde o fond, do kterého by pojišťovny povinně přispívaly jistým procentem a z něhož by se dotovalo pořizování nové techniky pro zásahové jednotky.

Nesmírně si jejich iniciativy cením, už jen proto, že já sám jsem se o to za své funkční období pokoušel za minulých deset let celkem třikrát. Přesto našli odvahu a návrh znovu vzali, projednali a propustili do dalšího legislativního procesu. A nic na tom nemění ani fakt, že vláda vytvoření takového fondu v novele zákona o pojišťovnictví, který později vzešel ze sněmovny, zatím uložila k ledu. Hasičům tak chybí peníze nadále, technický stav jejich zařízení se nelepší a vláda připravuje další škrty, které se opět dotknou i hasičského záchranného sboru. Přesto všechno senát v mých očích získal na prestiži a potvrdil své místo v našem ústavním řádu.

Občas je dobré si připomenout, že vedle hašení požárů a likvidace nejrůznějších nehod, patří do působnosti hasičského záchranného sboru celá požární ochrana (včetně státního požárního dozoru), odpovědnost za Integrovaný záchranný systém, civilní ochranu, krizové řízení, nouzové plánování a další. Prioritou bezpečnostní politiky každého státu a jeho vlády má být zajištění spolehlivého a dlouhodobého fungování bezpečnostního systému a akceschopnosti jeho jednotlivých složek. Zdá se, že ale vláda na tyto priority rezignovala. Doufejme, že Senát či sněmovna si na hasiče zase vzpomenou. Zaslouží si to!

Ing. Miroslav Štěpán gen. v.v. - bývalý Vrchní požární rada ČR, později generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, kandidát do Senátu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jr

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…