Obránci zvířat: Množírna psů aneb Průkaz původu přímo ze stodoly?

27.09.2016 13:36 | Zprávy

Pro mnohé pejskaře jsou tzv. „papíry“ zárukou, že pes pochází z dobrých podmínek a bude zdravý. Někteří lidé se dokonce domnívají, že koupě psa s průkazem původu je jediný způsob, jak se zaručeně vyhnout množírně. To, že realita může být úplně jiná, dokazují záběry z obce Letiny – Kbelnice. Na adrese totiž sídlí oficiálně registrovaná chovatelská stanice.

Obránci zvířat: Množírna psů aneb Průkaz původu přímo ze stodoly?
Foto: pixabay.com
Popisek: Štěně - ilustrační foto

Na záběrech, které zveřejnil spolek OBRAZ, kotce připomínají velkochov a počty psů tomu nasvědčují. Mopsové, brabantíci, grifonci, jezevčíci nebo bostonští teriéři a tím výčet nekončí. Celkově se na záběrech objevilo zhruba 60 psů různých plemen, ale další jsou slyšet štěkající z jiných částí objektu. Můžeme jenom odhadovat, kolik je jejich celkové množství. Někteří psi jsou ve špatném zdravotním stavu a mají zahnisané oči. K dispozici mají znečištěnou vodu.

Majitelka této chovatelské stanice už takto podniká dlouhé roky. „Sháněla jsem pejska, našla jsem inzerát. O paní jsem zjistila, že je mezinárodní rozhodčí a poradkyně chovu, takže jsem věřila, že pes od ní bude nejlepší řešení. I v kupní smlouvě stálo, že je pes zdravý a ve výborné kondici,“ uvádí paní, která si od majitelky této chovatelské stanice před lety koupila psa.  „Jenže pes nakonec neměl ani povinná očkování, byl podvyživený a nemocný.“

„Zjistili jsme, že na majitelku této stanice byl podán podnět na veterinární správu už v roce 2010,“ uvádí Daniel Cao, tiskový mluvčí spolku OBRAZ. „Podle protokolu v tu dobu chov splňoval podmínky a nebylo prokázáno týrání,“ pokračuje Cao. „I letošní šetření veterinární správy konstatovalo soulad se zákonem,“ tlumočí závěry protokolu o kontrole Cao.

Spolek OBRAZ uveřejnil již předminulý týden šokující záběry z jiné množírny. Následná reakce státních orgánů jasně dokumentovala, jak mají kontroloři i přes veškeré důkazy svázané ruce zákonem. Neexistuje totiž možnost provést efektivním způsobem šetření, i když existuje důvodné podezření, že je porušen zákon. „V praxi kontroly vypadají většinou následovně – množitel zpravidla není na místě zastižen, anebo nepřítomnost předstírá, a kontroloři mu pak svoji kontrolu včetně předpokládaného termínu předem nahlásit. A nahlášená kontrola samozřejmě není efektivní, protože množitel má čas se na ni připravit,“ komentuje Daniel Cao. „Nechceme svalovat vinu jen na veterinární správu. Je nutné vyjednat změnu legislativy a také zlepšit součinnost registrů, policie a veterinární správy,“ uzavírá Cao.

Jako východisko pro spotřebitele spolek OBRAZ vidí v adopcích. Útulky, záchranné stanice i depozita jsou plné psů toužící po nové rodině. I když je v nich o psy dobře postaráno, chybí jim kontakt s lidmi. Navíc už dávno neplatí, že jsou v útulcích jen stará nebo nemocná zvířata. Osvojit lze i štěňata nebo zdravé dospělé psy, podle toho, co který člověk hledá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Naše země nevzkvétá

15:16 Jiří Weigl: Naše země nevzkvétá

Sváteční promluvy prezidenta Pavla a premiéra Fialy byly široce komentovány již v minulém týdnu, pře…