Ovšem na domácí politické scéně je odkaz Václava Havla vnímán spíše rozporuplně. Určitě zaslouží obdiv za vytrvalý odpor vůči totalitě, i za cenu sebeobětování. Havlovi kritici však připomínají také protipól: Havlovo bezvýhradné přijímání všeho, co pochází z USA, hraničící přímo s patolízalstvím a servilitou. V tomto směru nelze zapomenout Havlovu podporu USA při občanské válce v Jugoslávii v devadesátých letech, zejména jeho pověstný termín “humanitární bombardování“ Srbska.
Mnozí lidé Havlovi vyčítají podíl na rozpadu společného státu. Zejména z toho důvodu, že se už jako prezident zasadil o potlačení zbrojního průmyslu, zejména na Slovensku. To s velkou spokojeností přivítaly americké zbrojovky, doma však značně vzrostla nezaměstnanost.
Vnímání osobnosti Václava Havla veřejností nepřispělo ani mediální utváření kultu jeho osobnosti. Lidé brali svého prezidenta jako člověka z masa a kostí, s vysoce převažujícími kladnými vlastnostmi, ale také s některými přirozenými zápory.
Co mají společného Havel a Gorbačov
Podobně hodnocen je také jiný, v celosvětovém měřítku daleko významnější politik. Michail Gorbačov je uznáván po celém světě jako politik, který se rozhodující měrou zasadil o ukončení studené války, doma v Rusku se však žádné oblibě netěší.
Havlův Rudolfinský projev rozběsnil budoucí kmotry
Rudolfínský projev v listopadu 1997 považují někteří Havlovi kritici za prezidentovu největší chybu na domácím poli. V projevu zazněly termíny jako “blbá nálada“ anebo “mafiánský kapitalismus“. Václav Havel shrnul ve svém vystoupení všechna negativa, jimiž při Klausově ekonomické transformaci – přeloženo rozkradení státního majetku – prošla naše společnost.
Václav Havel byl po tomto projevu doslova zasypán nenávistnými výlevy pravicových politiků, považujících jeho projev za kopnutí do rozpadající se vlády Václava Klause. Spíše je však možno projev hodnotit jako přesné pojmenování aktuální politické situace. Potrefené husy se ozvaly, možná bylo mezi nimi zaslechnout i současné “kmotry“.
Zesnulý exprezident zasvětil celý život boji proti totalitě, boji za svobodné uplatnění lidských práv. Tento boj zůstává aktuální i nadále. Stále vládne totalitní vláda Miroslava Kalouska a Petra Nečase.
Vyšlo na serveru vaše věc. Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz