Každý vrah má právo na svého obhájce, ale člověk, kterého exekutor nařkne, že někomu dluží například 30 korun, je u soudu okamžitě odsouzen k exekuci, která se vyšplhá ze 30 korun na 12 tisíc. Přitom to vůbec nemusí být pravda, u lékaře či v nemocnici dojde k omylu a nevinný člověk je takto odsouzen k zaplacení přemrštěné částky, protože naše soudy ani nemusí zjišťovat, zda je pohledávka vůbec pravdivá, či zda není dokonce promlčena. Soud jen odsouhlasí návrh exekutora, aniž by měl člověk právo se zúčastnit spravedlivého procesu, nemluvě o právu na obhajobu. Pominu fakt, že už si to ani člověk nemusí také pamatovat. Obyčejný člověk ani není před procesem upozorněn, že něco dluží, protože ani to není dle naší legislativy u nás povinné.
Naší politici prostě rozhodli, že obyčejný člověk nemá na rozdíl od vrahů v tomto případě žádná práva a hned je soudem šmahem odsouzen k zaplacení horentní sumy za maličký dluh. Proč udělali politici v těchto případech ze soudců jen tajtrlíky, kteří udělají to, co jim nařídí exekutor? Vždy jsem si myslel, že soudce je u nás jedna z nejvíce vážených funkcí, ale politici jejich práci degradovali na práci cvičené opice. Kde je jejich vážnost a úcta, když takhle rozhodují? Opět se vrací doba padesátých let, kdy politici rozhodují a vině a trestu dříve než soud zasedne? Opět se vrací doba, kdy si prokurátorka Brožová myslela, že jednala v souladu s platnými zákony, tak jak si to dnes myslí naši soudci, že také jednají v souladu s platnou legislativou a bez okolků uvalí exekuci často i na nevinné, slušné občany.
Ještě k odměnám exekutorů. Není vám podivné, když při exekuci je výše soudních nákladů např. 1 300,- korun a odměna exekutora dosahuje 12 tisíc? Ministr spravedlnosti uvažuje o snížení odměn exekutorů např. o jednu třetinu, ale proč je neodměňovat spíše jen do výše soudních poplatků. Kdy najde odvahu nějaký soudce a odsoudí nějakého exekutora, který křivě obvinil slušného občana, který nic nedlužil a po nařízené exekuci má zaplatit místo sporných 30 korun částku 400 krát větší. Podle stejné kalkulace, kterou používá exekutor, by v tomto případě měl exekutor nevinnému zaplatit skoro 5 miliónů, když po něm neprávem vyžadoval 12 tisíc. Že to je pitomost každý uzná, ale stejného klíče přece používá a schvaluje soud, tak proč stejné kriterium neuplatnit v případě odškodnění křivě obviněného obyčejného občana? Také on by měl mít právo požadovanou částku navýšit 400 krát, jak to učinil neprávem exekutor.
Místo skutečného řešení se některé vymáhací firmy opakovaně snaží uplatnit exekuce, které exekucemi budou jen tehdy, když se občan zapomene bránit. Když se občan zapomene bránit, tak ho můžeme s asistencí našeho státu okrást nebo sedřít s kůže?
Mé vyjádření k tomuto problému není v žádném případě myšleno tak, že se dluhy nemusí platit, platit by se mělo, ale spravedlivě, a ne tak, že kdo je bohatý dlužník, tak se u soudů z dluhů vyseká a věřitelé utřou nos, kdo je obyčejný občan, tak ho soudní mašinérie sedře s kůže v souladu s naší platnou legislativou. Komu slouží naše zákony, bohatým lumpům, nebo obyčejným občanům?
Vyšlo na serveru Vaše věc, publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz