Patrik Eichler: Náš evropský zájem

28.05.2014 13:05 | Zprávy

Silná a funkční Evropská unie je v zájmu obyvatel České republiky. Proto je dobře, že v Evropském parlamentu bude nejméně 11 z 21 českých europoslanců ve frakcích, které tak či onak podporují další integraci. Těšme se na chvíli, kdy nám řeknou, jak si onu integrovanou Evropu představují.

Patrik Eichler: Náš evropský zájem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

ČSSD i TOP09 i KDU-ČSL se jistě shodnou na potřebě integrace. Ale tak jako by jinak vládly v České republice, jistě směřují i k jinému ideálu Evropské unie.

Stejně tak je dobře, že kromě dvou zástupců ODS a jednoho zástupce strany Svobodných nevysíláme do Evropského parlamentu poslance vyhraněně protievropské. Tři mandáty jsou pro českou národně konzervativní politiku porážkou. Neuspěli navíc ani národní socialisté ze strany Lev21, ani neonacisté z DSSS, ani výrazně populistický Úsvit. I ten vedl kampaň pod hesly boje s imigrací, a tedy ve prospěch „Čechů“.

Proč je silnější evropská integrace naším národním zájmem, lze vysvětlit snadno. Téměř v kterémkoli dvojstranném konfliktu bychom jako menší suchozemský stát byli slabší stranou. Bez Evropské unie by nás kterýkoli z našich sousedů mohl poškozovat celní politikou. A pokud by potřeboval, mohly by pro cokoli na našem území zajít jeho ozbrojené síly. V minulosti se to dělo opakovaně. Evropská unie už od 50. let takovýmto konfliktům na svém území účinně předchází.

Jak bychom pak na mezinárodní scéně hájili své zájmy třeba vůči Rusku, to nám mohou připomenout Slováci, Maďaři nebo i Srbové. Tedy národy a země, které buď hledají cestu, jak se ze závislosti na Rusku vyvázat, nebo s ním podepisují obchodní dohody, které jejich jednostrannou hospodářskou závislost ještě prohlubují.

Volební účast ale ukazuje, že pocit nebezpečí v českém prostředí rozhodně nevládne. Přišlo celkem 1.527.367 voliček a voličů. A tak to spíš vypadá, že o víkendu přišli jen ti, kdo se o Evropskou unii více či méně zajímají, a ti, kdo chodí k volbám vždy.

Přes debakl v České republice a na Slovensku byla volební účast v celé Evropě dokonce mírně vyšší než před pěti lety. Evropský parlament tedy svou legitimitu coby demokraticky utvořené těleso má. Bez ohledu na domácí účast pak i česká vláda musí podnikat konkrétní politické kroky.

Nejde mi přitom nyní o jméno českého eurokomisaře. Protože další integrace Evropské unie je naším dlouhodobým zájmem, je na místě nechat Evropskému parlamentu, resp. evropským politickým stranám iniciativu, pokud jde o výběr předsedy nebo předsedkyně Evropské komise.

Zda si většinu vyjedná lidovec Jean-Claude Juncker nebo socialista Martin Schulz anebo někdo jiný, to nechme na jejich koaličním vyjednávání. Mezivládně utvořená Evropská rada by ale neměla postupovat proti vůli demokraticky utvořeného parlamentu. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

14:50 Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

„Lidé si musí uvědomit, že čtyři společnosti, které vyrábějí všech 72 vakcín (pro očkování děti v US…