Vážený pane předsedo vlády, vážený pane ministře spravedlnosti,
dne 13. 3. 2020 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 75/2020 Sb., jímž bylo novelizováno nařízení vlády č. 453/2009 Sb., které stanoví seznam nakažlivých lidských nemocí, nakažlivých nemocí zvířat a rostlin a škůdců užitkových rostlin pro účely trestního zákoníku (dále také jen „Nařízení“).
Jediným předmětem této novely Nařízení bylo rozšíření seznamu nakažlivých lidských nemocí o onemocnění COVID-19, a to v souvislosti s tehdy nastupující pandemií tohoto onemocnění. V důsledku této novely tak každý může čelit trestnímu stíhání pro úmyslné či nedbalostní spáchání trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci ve smyslu ustanovení § 152 a 153 trestního zákoníku.
Jsme přesvědčeni, že v současné době není důvod, aby toto onemocnění bylo v předmětném Nařízení zahrnuto, jak bude patrné ze zdůvodnění níže. Vyzýváme Vás proto, aby vláda České republiky bezodkladně novelou nařízení vlády č. 453/2009 Sb. onemocnění COVID-19 z uvedeného seznamu vyřadila.
Tuto výzvu opíráme zejména o následující argumenty:
1. V současné době virus způsobující onemocnění COVID-19 dávno dosáhl úrovně tzv. komunitního šíření. V konkrétních případech tak není možné zjistit zdroj infekce, tedy určit osobu, která mohla virus rozšířit, s takovou jistotou, aby bylo možné dovodit její trestněprávní odpovědnost (a to ani v případě nedbalostního jednání). V případě, kdy je původce respiračního onemocnění rozšířen fakticky v celé populaci, nelze ani naplnit samotnou skutkovou podstatu příslušných trestných činů, tedy způsobit nebo zvýšit nebezpečí zavlečení nebo rozšíření nakažlivé nemoci.
2. Jakkoliv může být COVID-19, zejména u zranitelných osob, potenciálně závažným onemocněním, drtivá většina populace již není imunitně naivní a s onemocněním se setkala nebo proti němu byla očkována. Jak potvrzují veřejná prohlášení zástupců vlády České republiky i mezinárodních institucí, onemocnění COVID-19 v tuto chvíli nepředstavuje natolik mimořádnou hrozbu jednotlivcům ani společnosti, aby byla odůvodněna kriminalizace jeho šíření. To dokládá například dokument Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nazvaný COVID-19 surveillance guidance - Transition from COVID-19 emergency surveillance to routine surveillance of respiratory pathogens, jenž navrhuje, že by se COVID-19 měl zařadit po bok dalších respiračních onemocnění, která mohou mít rovněž za následek vážný průběh nebo úmrtí, jako jsou chřipka nebo respirační syncytiální virus. Pokud tato onemocnění nejsou v dotčeném nařízení uvedena, nedává smysl a je v rozporu s účelem trestního práva uvádět v tomto seznamu onemocnění COVID-19.
3. Pozitivní test na koronavirus SARS-CoV-2 (ať už metodou rt-PCR nebo antigenním testem) není důkazem o infekčnosti pacienta, z něhož by bylo možné dovodit trestněprávní odpovědnost konkrétní osoby. Metoda rt-PCR nerozlišuje mezi přítomností viabilního viru schopného přenosu nákazy a mrtvého zlomku viru, falešná pozitivita může nastat i u antigenních testů. Názor, že pozitivně testovaná osoba je nutně přenašečem, který je dosud uplatňován dokonce i v řízeních před orgány činnými v trestním řízení, přitom vychází z právně nezávazné tzv. „case definition“, zveřejněné v minulosti Evropským centrem pro kontrolu nemocí (ECDC) a následně převzaté i Státním zdravotním ústavem pro účely epidemiologického sledování. ECDC ve svém dokumentu uvedlo, že každou osobu, která je pozitivně testována na přítomnost částí viru SARS-CoV-2 prostřednictvím tzv. rt-PCR testu, je třeba označit za „případ“ onemocnění COVID-19. To však lze vztáhnout výhradně k epidemiologickému šetření, nikoliv ke stanovení lékařské diagnózy, natož k právní odpovědnosti. Hypotézu o tom, že případný pachatel trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci dle ustanovení § 152 či 153 trestního zákoníku je nositelem nákazy koronaviru SARS-CoV-2, tak není možné dokázat s jistotou potřebnou pro stanovení trestněprávní odpovědnosti.
Touto výzvou pochopitelně nemáme v úmyslu obhajovat nezodpovědné chování, kdy symptomatický pacient nedbá základních opatření pro zabránění přenosu nemoci na ostatní. To se však vztahuje nejen na COVID-19, ale i na další respirační nemoci, které mohou vést k závažnému průběhu onemocnění nebo úmrtí, a jejichž šíření kriminalizováno není. Vzhledem k tomuto „dvojímu metru“, vzhledem k povaze skutkové podstaty trestných činů šíření nakažlivé lidské nemoci a vzhledem k principu subsidiarity trestní represe považujeme za nezbytné onemocnění COVID-19 ze seznamu nakažlivých lidských nemocí pro trestněprávní účely vyřadit.
S pozdravem
Pro Libertate – Institut práva a občanských svobod, z. s.
JUDr. Tomáš Nielsen, předseda
Výzvu osobně podpořili (v abecedním pořadí):
prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., přednosta Kliniky infekčních nemocí 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Bulovka Praha, člen výboru Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP, člen Národního institutu pro zvládání pandemie
prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., epidemiolog a mluvčí Charty 2022
MUDr. Emil Berta, Ph.D., anesteziolog a intenzivista, primář jednotky intenzivní péče
MUDr. Mgr. Jan Brodníček, praktický lékař, pneumolog
MUDr. Vladimír Čížek, angiolog, lymfolog, soudní znalec v oboru angiologie, předseda etické komise
MUDr. Milouš Derner, radiolog
MUDr. Alena Dernerová, dětský neurolog
MVDr. Václav Fejt, mikrobiolog, člen Národního institutu pro zvládání pandemie
RNDr. Tomáš Fürst, Ph.D., učitel matematiky a Data Science specialista, odborný asistent Katedry matematické analýzy a aplikace matematiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
MUDr. Martin Gabryš, neurointenzivista, neurochirurgie FN Olomouc
MUDr. Jana Gandalovičová, kardioložka
MUDr. Radan Gocal, internista
RNDr. Lucia Houfková, matematička, členka Národního institutu pro zvládání pandemie
MUDr. Jitka Chalánková, praktická lékařka pro děti a dorost, senátorka Parlamentu České republiky
RNDr. Jaroslav Janošek, Ph.D., vysokoškolský pedagog, editor medicínských textů
Mgr. Irena Kolárová, advokátka, členka Institutu práva a občanských svobod, z. s.
doc. RNDr. Arnošt Komárek, Ph.D., biostatistik, vysokoškolský pedagog
MVDr. Roman Kovařík, epizootolog
MUDr. Mgr. Jana Králová, praktická lékařka pro děti a dorost
RNDr. Zuzana Krátká, Ph.D., klinický imunolog – analytik, členka Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků
Mgr. Vladimír Mrkvička, advokát, spoluzakladatel Institutu práva a občanských svobod, z. s.
JUDr. Tomáš Nielsen, advokát, předseda Institutu práva a občanských svobod, z. s. a mluvčí Charty 2022
JUDr. Jindřich Rajchl, advokát a mluvčí Charty 2022
prof. MUDr. Eliška Sovová, Ph.D. MBA, přednostka Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
Ing. Robert Straka, Ph.D., matematik, vědec a vysokoškolský pedagog – AGH im. Stanislawa Staszica, člen Národního institutu pro zvládání pandemie
Mgr. Ondřej Svoboda, exekutor, místopředseda Institutu práva a občanských svobod, z. s.
MUDr. Hana Štefaničová, kardioložka, sportovní lékařka
prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D., klinický imunolog, alergolog, vakcinolog, člen Národního institutu pro zvládání pandemie
Mgr. Lenka Trkalová, advokátka, spoluzakladatelka Institutu práva a občanských svobod, z. s.
JUDr. Petr Vacek, advokát, spoluzakladatel Institutu práva a občanských svobod, z. s.
JUDr. Vladana Vališová, LL.M., advokátka
Mgr. Marcela Valtrová, advokátka a zapsaná mediátorka
MUDr. Hana Zelená, Ph.D., mikrobioložka a viroložka, předsedkyně Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, členka Národního institutu pro zvládání pandemie
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV