Podle návrhu vlády by mohli lidé mladší 35 let rozdělit 28 % svého odvodu na sociální důchodové pojištění, které odvádí každý pracující, na dvě části. Do společného průběžného solidárního důchodového systému by směřovalo 25 % a do soukromých penzijních fondů by bylo možné vyvést zbývající 3 %. Za předpokladu, že by občan k těmto 3 % přidal navíc svůj osobní vklad okolo 2 %.
Takovou podobu důchodové reformy odmítáme. Vedou nás k tomu následující důvody:
Nejedná se o žádnou reformu. Jedná se pouze o dobrovolné převedení části státního rozpočtu na desítky let soukromým penzijním fondům. Tuto možnost budou moci volit převážně lidé s vyššími příjmy. Podmínkou vyvedení 3 % z průběžného systému má být totiž přidání ještě dalších 2 % ze mzdy. Dojde tak k významnému snížení solidarity. Důchody lidí s nízkými a průměrnými příjmy mají být tedy v budoucnu ještě nižší, než kdyby k žádné reformě nedošlo!
Nikdo z nás neví, co se stane v následujících čtyřiceti letech. Může přijít krize, vysoká inflace, měnová reforma. Je těžké mít důvěru v to, že budoucí vlády naspořené peníze nezdaní tak jako stavební spoření či neznárodní, jako se to stalo v Maďarsku či v Argentině.
Toto umělé a zbytečné zvětšení deficitu veřejných financí v řádu desítek miliard korun ročně chce vláda řešit zvýšením DPH . Půjde o nejvyšší zdanění za posledních 17 let. Takovýto zásah sníží zásadním způsobem spotřebu domácností a tvrdě dopadne na české firmy, a to vše kvůli pochybné naději na zhodnocování úspor ve fondech.
Takto plánovaná penzijní reforma, jejíž náklady chce vláda zafinancovat zásadním zvýšením DPH, tíživě dopadne na rodiny. Kromě sedmi vládou vybraných potravin se jim zdraží veškeré další náklady na výchovu dětí, dětské pleny, autosedačky, kvalitní domácí potraviny, náklady na bydlení a další. To vše v situaci, kdy Česká republika má jednu z nejnižších porodností v EU. Vláda tedy navrhovanou reformou ještě zhorší postavení rodin ve společnosti. Přitom vytváření vstřícného prostředí pro rozvoj rodiny by měl být jedním z hlavních cílů zodpovědné vlády.
Petiční výbor:
* Pavel Bělobrádek, Vodárenská 1808, 547 01 Náchod 1 - je oprávněn zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány
* Marian Jurečka, Rokytnice 26, 751 04 Rokytnice u Přerova - je oprávněn zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz