Význam architektonického díla
Vila stavitele Viktora A. Beneše představuje členitý objekt v zámeckém stylu postavený v letech 1909-1911. Obklopuje ho parkově upravená rozlehlá zahrada se staletými duby a s množstvím vzrostlé zeleně. Vila je součástí ojedinělé vilové čtvrti - Hřebenky a je zasazena na pohledově velmi exponovaném místě viditelném z mnoha částí Prahy. Nejen z tohoto důvodu se nachází v ochranném pásmu Pražské památkové rezervace. Důležitost stavby také dokládá její uvedení v řadě odborných publikací.
Samotný objekt je cenný svým hmotovým uspořádáním, použitými stavebními materiály, ale také celou řadou architektonických prvků a výjimečných řemeslných detailů, jako jsou kamenné portály, okna s barevnými vitrážemi, dřevěné trámové stropy, původní kované zábradlí a celá řada dalších prvků. Jedná se tak o výjimečný doklad vilové architektury počátku 20. století s dochovanými autentickými prvky.
Lidský příběh
Stavba je nedílně spojena s životem V. A. Beneše, který koncem 19. století a na začátku 20. století působil jako architekt. Mezi jeho realizace patří řada staveb v Praze i dalších městech Česka a Slovenska. Později ve vile žil např. prof. Dr. Alfred Engel, který se zapojil do budování tzv. Židovského ústředního muzea a který byl během války popraven v koncentračním táboře v Terezíně.
Bourání stavby
Dne 13. 7. 2021 bylo stavebním úřadem Prahy 5 zveřejněno rozhodnutí o odstranění stavby uvedené vily na žádost majitelů paní JUDr. Valerie Haščákové a SLAM-EXPO s.r.o.
Rozhodnutí Stavebního úřadu, které povoluje odstranění předmětné stavby, jde proti principům mezinárodních smluv na ochranu kulturního a architektonického dědictví a je v přímém rozporu se zákonem č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, konkrétně s podmínkami ochranného pásma Památkové rezervace v hlavním městě Praze. Demolice bude ztrátou nejen hodnotné historické architektury, ale i negativním zásahem do původního urbanistického celku vzniklého na začátku 20. století, protože dojde k porušení kompozice, měřítka i siluety zástavby. S ohledem na výše uvedená fakta považujeme rozhodnutí za neoprávněné.
Naše výzva
Respektujeme právo majitelů nakládat se svým majetkem, zároveň ale nemůžeme rezignovat na ochranu společenských hodnot a historického dědictví, které budou demolicí vily jednoznačně poškozeny. Chceme proto vyvolat celospolečenskou diskuzi nad zamýšleným bouráním a společně hledat vhodnější východiska.
Vyzýváme proto majitele vily a přilehlých pozemků JUDr. Valerii Haščákovou a společnost SLAM-EXPO, aby přehodnotili záměr demolice této unikátní vily.
Dále vyzýváme primátora, radní a zastupitele hl. m. Prahy, aby zahájili s vlastníkem vily jednání vedoucí k jejímu zachování a citlivé rekonstrukci.
Občané z Hřebenek a Klamovky, z. s.
S podporou
ZaPět, z. s., Spolek Hájovna, z. s., Přátelé Malvazinek, z. s., Prokopovo o. s., Jinonice, z. s., spolek Cibulka, Sousedský spolek Homolka-Motol, z. s., Za Hřebenky, z. s.
Kontaktní osoba:
Ing. arch. Radek Janoušek
Další informace:
'Přesné umístění vily ZDE
Pokud máte zájem o aktuální informace, případně máte zájem se aktivně zapojit do záchrany vily, sledujte Facebookovou stránku ZDE.
Petici můžete podepsat ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.