Petice je adresována vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje RNDr. Jitce Šádkové.
Vážená paní Šádková,
my, podepsaní signatáři této petice, bychom rádi žili ve zdravém a krásném prostředí a takové je i předali našim dětem.
Již dlouho kolem sebe vidíme pravý opak, protože dochází k nezvratným změnám v unikátní krajině.
Naším cílem je udržení integrity lesního komplexu na kopci Tlustec, jeho stabilizace a umožnění samovolné obnovy s minimalizací rušivých vlivů souvisejících s těžbou kamene v blízkém lomu a nevhodným lesnickým a mysliveckým hospodařením.
Žádáme Vás, abyste se z titulu své funkce zasadila o vyhlášení zvláště chráněného území PR Tlustec. Přesněji je území vymezeno v dokumentu „NÁVRH NA VYHLÁŠENÍ ZVLÁŠTĚ CHRÁNĚNÉHO ÚZEMÍ – PR TLUSTEC“ vytvořeného panem RNDr. Richardem Višňákem, Ph.D. podaného 25. 1. 2017 na OŽPZ LK, který tehdy byl odmítnut s odkazem na jiné priority a možnosti ochrany životního prostředí, k dispozici v elektronické verzi ZDE.
Předmětem ochrany budou rozsáhle zachované, přírodě blízké listnaté lesy specifického druhového složení, s vysokým reliktním potenciálem na podloží horniny čedičového typu, hodnotné lesní biotopy na přechodu květnatých bučin a suťových lesů, s vysokým zastoupením lípy a s vyhraněným, druhově bohatým bylinným patrem, jakož i významnou faunou typickou pro málo dotčené listnaté lesy. Území PR Tlustec by se nacházelo mimo aktuálně vymezené území aktuálně připravované těžby.
Návrh bližších podmínek ochrany:
-
na převážné většině území, zejména ve starších lesních porostech s přírodě blízkým zastoupením dřevin, bude preferována bezzásahovost, včetně ponechávání stromů na dožití a ponechání odumřelého dřeva k samovolnému rozpadu;
-
v lesích přírodě blízkého složení na území rezervace nebudou prováděny úmyslné těžby, s výjimkou specifikovaných případů zdůvodněných zájmy ochrany přírody a uvedených v plánu péče; tyto případné těžby mohou být pouze charakteru lokálního prosvětlení a mohou být realizovány jen v případě, kdy lze očekávat úspěšnou přirozenou obnovu;
-
porosty s výrazně pozměněnou druhovou skladbou (s převahou smrku) budou postupně, s vyloučením větších těžebních zásahů, převáděny na porosty přírodě blízkého složení;
- budou provedena účinná opatření k redukci stavů spárkaté zvěře na úroveň, která umožní bezproblémovou přirozenou obnovu lesních porostů.
Petiční arch můžete stáhnout ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV