Tento krok odůvodnila destruktivním a netransparentním stylem, kterým se Věci veřejné téměř dva roky prezentují. Protože prý nemohla v rámci VV prosadit odlišný politický styl, jež by byl srozumitelný a jasný veřejnosti a potenciálním voličům, ukončila ze dne na den své členství v tomto uskupení.
Z pohledu Peake však vicepremiérka podrazila své nyní již bývalé stranické přátele, protože ještě pár dní při rozhovoru s R. Johnem skálopevně tvrdila, že se bude ucházet o předsednický post ve svém dřívějším působišti, a že ze strany v žádném případě neodejde. Dala tím další negativní signál veřejnosti, že sliby jsou v podání VV (a celé koalice) pouze planým výkřikem.
Peake se tak zachovale věrolomně. Její důvody, jimiž ospravedlňuje své ,,zběhnutí" jsou poněkud zvláštní. Až nyní došlo paní vicepremiérce, že VV se prezentují stylem, který je pro drtivou část veřejnosti absolutně nestravitelný, až nyní jí došlo, že uskupení, kde si skoro každý každého nahrává a korumpuje, není z dlouhodobého hlediska politicky životaschopné. Jistě také nevěděla dávno předtím o Bártových korupčních praktikách. Proč tedy neodešla před půl rokem nebo rokem? Najednou, když vidí, že VV jsou hrobařem jejích mimořádně vysokých politických ambicí, jí došlo, že se musí poohlédnout jinde.
V roce 2010 Peake nebyla výraznou političkou v rámci VV, spíše se držela v pozadí. Poté, co se stala vicepremiérkou pro boj proti korupci, jí ,,funkce" zachutnaly. Usilovala pro sebe a VV získat i ministerstvo spravedlnosti po J. Pospíšilovi, což se jí nakonec nepodařilo a zřejmě již nepodaří. Politická ,,hvězda" K. Peake díky médiím vylétla nahoru zhruba před rokem. Média již nevěnovala tolik prostoru loutkovému předsedovi R. Johnovi VV, ale naopak K. Peake, jejíž image pro ně byla příjemnější než Johnova.
Pokud se však podíváme do politického životopisu Peake, zjistíme, že bude členkou již třetí politické strany ve svém životě. V letech 1997 - 1998 byla řadovou členkou ODS, kde ale nedostala podle svých slov mnoho prostoru, a proto odešla, Jinými slovy nezastávala významnější funkci. Posléze navazuje bližší kontakt s VV a seznamuje se s exministrem J. Dobešem, který jí nabídl spolupráci. V roce 2006 byla v komunálních volbách zvolena jako nezávislá kandidátka do zastupitelstva Prahy 1. O rok později vstupuje do VV a za tři roky se stává poslankyní českého parlamentu, kdy VV vyšel jeden z největších politických podvodů na voličích. Zbytek příběhu již známe všichni.
Mimochodem, Peake vždy tvrdila, že VV jsou středovou stranou, vyvažující ,,extrémy" z dílny pravice a levice. Sama již ovšem naznačila, že jí připravovaná strana bude středopravicového zaměření, takže je více než jasné, z jakého ,,tábora" vicepremiérka vzešla. Také se nedá čekat, že složí mandát vicepremiérky, ten má sice formálně v rámci VV, nicméně z jejího pohledu by to znamenalo ,,ústup od funkcí", takže tak neučiní.
Podtrženo sečteno je z mého pohledu Peake politickým dobrodruhem se přehnanými politickými ambicemi, které jde nyní naplňovat do nově připravované strany. Ani secese jejího křídla z VV bohužel asi nebude znamenat konec vlády, protože premiér Nečas se vždy nějak domluví, ať je to s kýmkoliv, třeba s ďáblem. A i kdyby Peake nezískala 10 poslanců, jak ji o to žádal Nečas, aby vládní koalice dala dohromady zhruba 102 či 103 hlasů, nakonec mu určitě bude stačit 101. A v tento moment pak vláda dost možná dopadne neslavně jako ta Topolánkova v roce 2009 a bude případně nakupovat přeběhlíky pro jednoznačnou podporu. Protože víme, že Nečas a jeho lidé udělají skutečně všechno, jen aby se udrželi u funkcí.
Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vasevec.cz