Petr Duchoslav: Melouny se valí k Dobešovi

23.01.2012 13:33 | Zprávy

Ve čtvrtek proběhla akce vysokých představitelů univerzitního života a vysokoškolských studentů, kteří vyjádřili jednoznačný nesouhlas s nepromyšlenou a neprofesionálně připravenou vysokoškolskou reformou pocházející z dílny ministerstva školství.

Petr Duchoslav: Melouny se valí k Dobešovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

Vyhodili z budovy Právnické fakulty UK 90 melounů, jež symbolizovaly 90 ,,vyhozených" milionů ministerstvem školství, které stála příprava reformního zákona o vysokých školách.

Rektorům vysokých škol a dalším univerzitním činovníkům vadí na obsahu zákona zejména nebezpečí omezení samosprávného charakteru vysokých škol, zavedení školného, propojení akademických senátů s politikou a byznysem, degradace docentských a profesorských titulů a další rozporné body, jež ovšem ministerstvo školství odmítlo s vysokými školami řádně vyjednávat, na což si také stěžovaly. Pokud reforma vysokoškolského zákona projde, bude to v mnohých ohledech znamenat návrat před rok 1989 (např. omezení akademické svobody) a degresivní vývoj univerzit, které budou ztrácet kontakt s evropskou špičkou.

Poměrně rychlá akcelerace odporu ze strany univerzit už má také první ,,oběť" - J. Nantl, šéf odboru vysokých škol na MŠMT a jeden ze strůjců věcného záměru zákona o vysokých školách, rezignoval na svou funkci. Koaliční partneři spustili frontální útok na ministra školství Dobeše, když předseda poslaneckého klubu TOP 09 P. Gazdík přímo vyzval ministra k rezignaci a prohlásil jej za nekompetentního a špatného ministra, který škodí tam, kde může.

Dobeš se však brání tím, že on jako jediný měl odvahu kousnout do kyselého jablka a zmíněný zákon o vysokých školách po několikaleté údajné nečinnosti levicových vlád koncipovat a v koalici prosadit. Navíc přešel do protiútoku a prohlásil, že rektor Univerzity Karlovy V. Hampl, jinak také vynikající vědec - fyziolog, záměrně podněcuje studenty k sociálním nepokojům. Toto tvrzení je jednak odrazem arogance této vlády, ale také zavání totalitním slovníkem. Hampl nejenže nepodněcuje nikoho k ničemu, čtvrteční akce byla toliko informativní a koordinační, ale jako ,,insider", který se v akademickém prostředí dlouhou dobu pohybuje, upozorňuje na dopady a škody, které může zákon o vysokých školách způsobit. Jeho stanovisko je navíc politicky neutrální, aniž by se vůči ministerstvu a osobně ministrovi Dobešovi vymezovalo. Dobeš, který problematice vysokých škol evidentně nerozumí, se domnívá, že jde o útok proti němu a jeho snaze zákon prosadit. Nepřipomíná vám to něco z éry předlistopadového režimu?

Dobeš si za toto jednání rektora pozval ,,na kobereček", aby mu podal vysvětlení. Od tohoto setkání si akademici slibují, že dojde alespoň k dílčím ústupkům ze strany ministra ohledně nejspornějších ustanovení proponovaného zákona. Myslím si ale, že Dobeš akademikům neustoupí, bude to přesně naopak. Ministrova odpověď spíše sama podnítí akademickou obec a studenty k rázným akcím a demonstracím, které budou veřejnost varovat před dopady zákona, neboť zákon ovlivní charakter našich univerzit na několik desítek let. České vysoké školy budou v takovém případě postupovat společně a akce spolu s představiteli studentů, resp. studentských spolků koordinovat. Již dříve se 20 z 26 akademických senátů vysokých škol negativně vyjádřilo k obsahu připravovaného zákona. Pokud ani v tomto případě ministr Dobeš neustoupí, dá se očekávat použití krajního prostředku, které mají akademici k dispozici, a tím je stávka. To znamená, že by vysokoškolští učitelé přerušili výuku, vysoké školy by přestaly úplně pořádat přijímací řízení a vznikl by těžko řešitelný chaos.

Chce opravdu ministr Dobeš a představitelé ministerstva školství totálně rozvrátit dnešní stav vysokého školství a univerzity samotné? Stav, který sice není uspokojivý, jenže změny, jež plánuje ministr Dobeš, jdou špatným směrem a rozhodně nemohou změnit věci k lepšímu. Navíc Dobešova ignorace zpětné vazby akademické obce, jakož i jejích výhrad k zákonu je až neuvěřitelná. Jak je vidět, ministr se chová jako parvenu a průměrně schopný premiér by okamžitě takového člena vlády odvolal.

Jen dodejme, že zákon o vysokých školách nemůže ze své podstaty zvýšit kvalitu výuky na univerzitách, jak stále Dobeš prohlašuje. Připravované školné má pouze zalepit díru v další ztrátě finančních prostředků, které vysoké školy utrpěly tím, že jim ministerstvo školství zkrátilo dotace na rok 2012 o 1, 2 mld. korun. Takže žádné peníze navíc tím pádem univerzity mít v rozpočtu nebudou. Spor akademiků s všehoschopným (a na druhé straně zcela neschopným) ministrem školství tak může vyústit v tragické důsledky. Můžeme jen doufat, že akce a tlak namířené proti zákonu budou mít takovou sílu, že zabrání přijetí tohoto veskrze paskvilu, kterému se říká zákon o vysokých školách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček:  Prezidentské volby - USA potřebují změnu!

11:24 Ivo Strejček: Prezidentské volby - USA potřebují změnu!

Denní glosa Ivo Strejčka