Petr Dufek: Evropa „na poslední“ chvíli opět Řecku půjčí

16.06.2017 9:47 | Zprávy

Asi málokoho překvapí, že Řecko dostalo „na poslední chvíli“ balík peněz ze záchranného fondu a zřejmě i od MMF za úspěšné plnění reformního programu, aby mohlo dostát svým závazkům vůči věřitelům.

Petr Dufek: Evropa „na poslední“ chvíli opět Řecku půjčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Euroměna, ilustrační foto

Tentokrát se jedná o 8,5 mld. eur, na kterých se bude i tentokrát podílet MMF. Splatné dluhopisy tak tato země bude moci uhradit novými půjčkami a vše poběží dál, tak jako doposud. Astronomický dluh země tím zůstává, mění se pouze věřitelé a podmínky půjček. Opět se sníží zastoupení dluhopisů a krátkodobých poukázek, které se na státním dluhu podílely na konci března už jen necelými 22 %, a naopak vzroste váha institucionálních věřitelů, kterým tato země dluží už 233 mld. eur.

Tato operace však neznamená pouze vyplacení další části soukromých věřitelů a zřejmě i ECB, ale i další prodloužení splatnosti a zlepšení podmínek půjček. Už nyní přesahuje průměrná doba splatnosti dluhu 18 let (pro porovnání v ČR je to něco málo přes pět let). Přesto se asi nic nemění na faktu, že tento dluh je jen těžko splatitelný. Sice je rozložený až do roku 2059 a roční splátky s výjimkou roku 2019 nepřesahují 10 mld. eur, avšak při současné velikosti této ekonomiky nejde o částky až tak zanedbatelné. Při představě nulového úročení celého dluhu a po nastartování ekonomiky nelze ani tuto variantu zcela vyloučit, avšak byl by to jen těžko představitelný happy end. Těžko si lze totiž představit, že nějaká vláda každoročně věnuje skoro 10 % výdajů státu jen na splátky dluhu.

Řecký příběh tak ani zdaleka nekončí a bude se i nadále vracet při jednáních o dalších tranších půjček, dokud v roce 2019 nebudou splaceny téměř všechny státní dluhopisy. Do té doby může dojít k dohodě zemí EU o další restrukturalizaci, která by řecký dluh učinila udržitelným. Prozatím však bude tato jižní země pod disciplinárním dohledem a s omezeními, které budou bránit ekonomickému růstu a naopak podporovat expanzi šedé ekonomiky. Útěchou může Řecku být, že není v zadlužování samo. Zadlužení druhé nejzadluženější země – Itálie – se už blíží úrovni Řecka v roce 2010. Ale na rozdíl od Řecka má Itálie za zády ECB s jejím velkorysým QE.

Petr Dufek
analytik

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Výzva účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO

11:21 Zdeněk Lanz: Výzva účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO

Otevřený dopis účastníkům zasedání Parlamentního shromáždění NATO.