Důvodem jsou nepochybně problémy s nedostatkem komponent do výroby, který se týká především průmyslu, ale také i obavy z další vlny pandemie. To by totiž odpovídalo zhoršení indexů ve službách a obchodu a současně i zvýšení indexu nejistoty, který ukazuje, jak obtížné je pro firmy odhadovat vývoj pro dalších měsíců.
Aktuální pokles Ifa je sice nepříjemnou zprávou, avšak stále jde jen o poměrně malou korekci. Proto je předčasné vyvozovat z ní nějaké dramatické závěry. Ostatně podrobné výsledky Ifa za jednotlivá odvětví a obory ukazují, že expanzí (boomem) prochází většina oborů s výjimkou třeba farmacie, výzkumu nebo leasingu.
Je sice pravděpodobné, že zejména automobilový průmysl vč. subdodavatelů vykáže v dalších měsících horší čísla, avšak hlavním hybatelem nálad je spíše nyní strach z nástupu další vlny pandemie, a tedy z možného lockdownu či dalších omezení postihujících především oblast služeb. Vzhledem k pokroku ve vakcinaci obyvatel (téměř 50 % má už kompletní dávku) by se však v Německu neměla opakovat vlna omezení, která by skutečně srazila růst tamní ekonomiky ve druhé polovině roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV