Za poslední měsíc se spotřebitelské ceny se za poslední měsíc totiž zvýšily o 1,7 %, a to především v důsledku výrazného březnového zdražení pohonných hmot a rostoucích nákladů domácností na energie.
Meziroční inflace, která je v hledáčku ČNB, se přiblížila na dohled hranice 13 %, když tentokrát dosáhla 12,7 %. O více než třetinu inflace se postaraly rostoucí náklady na bydlení. Za plyn si třeba domácnosti připlácejí v průměru už téměř 38 %, za elektřinu platí o čtvrtinu více než loni, za teplo a teplou vodu skoro o 14 %. Ceny PHM jako další silný faktor ovlivňující inflaci dosáhly právě v březnu svých historických maxim.
Vzhledem k tomu, že se do inflace ještě stále postupně propisují nové ceníky energetických společností a u konce ještě není ani zdražování potravin, bude meziroční inflace růst i v dalších měsících.
Je docela pravděpodobné, že ve druhém čtvrtletí zdolá hranici 14 % a klesat začne teprve až v závěru roku. V průměru ceny letos vzrostou o přibližně 12 % - pokud se tedy nestane zázrak a obratem rychle nezlevní energie. Tak vysoký růst cen s největší pravděpodobností mzdový růst v ekonomice nepřekoná, a proto dojde i k citelnému poklesu reálné kupní síly domácností.
Pro ČNB je březnový výsledek inflace impulsem k pokračování politiky zvyšování úrokových sazeb. Už na květnovém zasedání proto bankovní rada zřejmě opět zvýší úrokové sazby o minimálně 50 základních bodů. Ale ani tento krok ještě nemusí být posledním, nicméně až další nová čísla z ekonomiky a nová prognóza centrální banky napoví, jak razantně bude asi ČNB chtít postupovat dále.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV