Petr Dufek: Nový průzkum nálad potvrzuje další zesílení inflačních očekávání

30.03.2022 15:33 | Komentář

Zatímco tvrdá data nám teprve se zpožděním ukážou, jak dopadá válka na Ukrajině a s ní částečně spojená současná inflační vlna na českou ekonomiku, průběžné soft ukazatele potvrzují zhoršená očekávání průmyslových firem, naproti tomu optimismus ve službách a vzrůstající obavy spotřebitelů z dalšího vývoje ekonomiky i jejich vlastní finanční situace.

Petr Dufek: Nový průzkum nálad potvrzuje další zesílení inflačních očekávání
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Asi takto jednoduše by se daly shrnout dnes zveřejněné podrobné březnové výsledky podnikatelských a spotřebitelských nálad za ČR zjišťované v rámci celoevropského průzkumu Evropské komise. 

Z nejnovějších konjunkturálních dat můžeme vyčíst, že v průmyslu sice u zakázek nepanuje nějaká všeobecná nouze, nicméně firmy i tak na další měsíce zhoršují výhledy své produkce a současně předpokládají pomalejší růst zaměstnanosti. Určitá korekce výhledů je zřejmá nejenom v gumárenském a plastikářském průmyslu nebo ve výrobě kovových výrobků, ale i v největším tuzemském oboru – automobilovém průmyslu.

To, na čem se v průmyslu firmy takřka jednoznačně shodnou, je další růst cen. Inflační očekávání v celém odvětví – s několika málo výjimkami – dál posiluje. Ve větší míře nyní rostou i zásoby hotových výrobků, především pak v automobilovém průmyslu, který stojí i nadále před problémem dodávek zahraničních komponent.

Ve službách je situace, pokud jde o vyhlídky do blízké budoucnosti, z měsíce na měsíc optimističtější. Zejména HORECA předpokládá výrazný nárůst poptávky, nabírání zaměstnanců, ale podobně jako většina ostatních služeb také další růst cen. Firmy věří, že se opět rozběhne cestovní ruch, i když třeba přímo u cestovních kanceláří nejsou poslední výsledky nijak přesvědčivé. Je třeba dodat, že výsledky jsou sezónně očištěné, a tedy i srovnatelné za jednotlivé měsíce.

Z březnových soft ukazatelů zatím přímo nevyplývá, že by česká ekonomika už nyní čelila prudkému ochlazení, i když část firem dál čelí logistickým problémům. Vysoká inflace vyvolaná přetrvávajícím negativním nabídkovým šokem na komoditních, respektive energetických, trzích však (nejenom) českou ekonomiku už brzo přibrzdí. Zvlášť když ani současná vysoká spotřebitelská ani výrobní inflace zatím ještě nekulminovala.

Na rostoucí plošná inflační očekávání, která každým měsícem podle tohoto průzkumu posilují, bude muset reagovat i ČNB, která už zítra – a nikoliv naposledy – zvýší své úrokové sazby.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Optimismus na konci roku mírně opadá

10:17 Petr Dufek: Optimismus na konci roku mírně opadá

Z dnes zveřejněného konjunkturálního průzkumu mapujícího nálady mezi firmami a spotřebiteli vyplývá,…