Nelichotivá je zvlášť situace mladých do 25let, u který se nezaměstnanost začala opět zvyšovat a aktuálně dosáhla 13,6 %. Extrémní je přitom situace v Řecku, kde je téměř 30 % mladých oficiálně bez práce nebo Španělsko (27,9 %).
Pro zajímavost, míra nezaměstnanosti mladých roste i v ČR, kde sice není dvojciferná (7,7 %), ale pořád 3x vyšší než v případě celkové nezaměstnanosti. Stále je vidět, že mladým lidem bez pracovních zkušeností se hledá práce obtížněji a trh práce ve většině zemí EU navíc není po covidu tak ve stresu, aby jim nalezení pracovního uplatnění více ulehčoval.
V ČR je i nadále celková nezaměstnanost ve srovnání s EU méně než poloviční (aktuálně 2,4 %) a je tak i nadále v rámci celé EU nejnižší. Stále platí, že je zde nejvíce napjatý trh práce, protože s nízkou mírou nezaměstnanosti zde jde ruku v ruce i nejvyšší míra volných pracovních míst. Byť se ve druhém čtvrtletí nejspíše už mírně snížila (volných míst citelně ubylo), stále je však ČR z pohledu neobsazených pozic v rámci celé unie rekordmanem.
V pořadí za námi je Polsko, kde míra nezaměstnanosti dosahuje 2,7 % a Německo s 2,8 %. Na opačném konci řebříčku je Španělsko s 12,6 % a Řecko s 12,3 %.
Druhá polovina roku vzhledem k inflačnímu zchlazení ekonomiky přinese nejspíš i obrat na trhu práce a nezaměstnaných začne přibývat. První jasné signály ostatně už přinesly dnešní evropská PMI. Vzhledem k charakteru nabídkového šoku by však nemělo dojít k tak dramatickému nárůstu jako po pádu Lehman Brothers, kdy světovou ekonomiku ohrožovalo zamrznutí finančních trhů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV