K příznivé náladě včera navíc přispěl i německý index ekonomického klimatu – Ifo, které se dostalo na šestileté maximum. Ifo tak zapadá do celkového obrázku, který už nějaký čas vykresluje například PMI, a sice že německým firmám se daří, že na hrozbu brexitu na čas zapomněly, byť je Británie druhým největším obchodním partnerem Německa, a už vůbec jim nevadí silnější euro. Velmi pozitivní přitom není z pohledu německých firem jen hodnocení současnésituace, ale především jejich očekávání pro další měsíce, která jsou velmi silná zvláště v průmyslu. Německá ekonomika tak pokračuje ve svižném růstu, který udává tempo i pro zbytek eurozóny.
Nicméně její předběžný výsledek za první čtvrtletí se dozvíme až v polovině května. Předpokládáme, že růst ekonomiky eurozóny zrychlil na 0,5 % (mezičtvrtletně), což bude v meziročním vyjádření znamenat přírůstek 1,7 %. Ani to však nejspíše ECB na jejím zasedání tento týden nepřesvědčí ke změně její uvolněné politiky vedoucí k zalévání trhu novými eury, ani ji neodradí od záporných úrokových sazeb.
Do obrázku pozitivních nálad zapadají i poslední čísla z ČR, kde se rovněž podnikatelská nálada v posledním měsíci mírně zvýšila. Není sice až tak vysoká, jako byla na přelomu roku, kdy padaly osmileté rekordy, avšak stále je možné ji považovat za velmi příznivou. Ať už z pohledu hodnocení současné situace nebo očekávání pro další měsíce. Česká ekonomika se tak i nadále veze na vlně rostoucí zahraniční (německé) poptávky a nákupního a investičního apetitu tuzemských domácností.
Autor je finanční analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV