Zvyšování cen v průmyslu jde jednoznačně na vrub vysokým cenám komodit včetně energií, které se postupně z burz přelévají do nákladů jednotlivých firem. A vzhledem k tomu, že zatím není na trzích vidět žádná úleva, tak nelze počítat ani se zmenšením tlaku na ceny ve výrobě.
Jen v energetice jsou nyní ceny o téměř 50 % vyšší než loni, nicméně rychle zdražuje velká část zpracovatelského průmyslu. Nejde přitom o žádné symbolické navýšení, ale o desítky procent. Kosmeticky zatím v podstatě rostou jen ceny v automobilovém průmyslu.
Pro spotřebitele nejsou dnešní výsledky výrobních cen vůbec příznivou zprávou. Ať už kvůli dosavadnímu zdražování v potravinářském průmyslu (+11,5 %) nebo v zemědělství, které je předzvěstí dalšího zvyšování cen potravin na pultech obchodů.
Pozitivně nevypadají ani čísla ze stavebnictví, kde stále rychle narůstají ceny prací i stavebních materiálů, které se zvýšily v průměru o 22,8 %. Jednotlivé stavební materiály samozřejmě zdražují velmi rozdílně, většinou jde však o řád desítek procent.
Dnešní výsledky cen v průmyslu dávají jednoznačně tušit, že inflační vlna bude teprve kulminovat s tím, jak se ceny výrobců teprve postupně promítají do cen pro spotřebitele. ČNB si nová čísla nejspíše vyhodnotí jako jednoznačně riziková, a přistoupí proto k dalšímu navýšení úrokových sazeb už na svém květnovém zasedání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV