Jinak na vývoji cen v září nebylo vlastně nic zajímavého. Podle očekávání zavedení slev pro mladé a seniory mírně snížilo ceny v dopravě, potraviny podle očekávání podražily, sezónní móda vyrukovala do obchodů rovněž s vyššími cenovkami.
Z meziročního srovnání vyplývá, že si stále více připlácíme za bydlení, ať už z titulu vyššího nájemného nebo dražších energií. Na první pohled průměrný nárůst nemusí vypadat nijak dramaticky (+3,4 %), ale zapomenout nemůžeme na fakt, že jde o průměr a navíc, že bydlení je vlastně tou největší položkou v našem spotřebitelském koši, respektive v našich peněženkách.
Další měsíce se vývoj cen asi příliš nezmění, stejně jako dosavadní trendy. I nadále počítáme s rostoucími vlivem dražšího bydlení (a energií) a rychlejším zvyšováním cen služeb s vyšším podílem pracovních nákladů. Celková inflace se nejspíše udrží lehce nad hranicí 2 % a bude tedy bezpečně setrvávat v tolerančním pásmu ČNB.
Pro centrální banku dnešní číslo může být docela zajímavé, zvláště když už letos 4x zvýšila úrokové sazby a výrazně zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Restrikce ČNB není rozhodně zanedbatelná, stejně jako úrokový diferenciál mezi sazbami ČNB a ECB, který už dosahuje téměř dva procentní body.
Dnešní číslo nahrává spíše vyčkávání v dalších krocích, nicméně s ohledem na změnu v bankovní radě nelze vlastně vyloučit nic. Ani spěch ani umírněný postup. A v hlavní roli na příštím zasedání zůstane i nadále koruna, kterou by prognóza ČNB ráda viděla někde úplně jinde, než je.
Petr Dufek
finanční analytik
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV