Petr Hampl: Časy, kdy investigativní reportéři odhalovali skandály, jsou dávno pryč

17.05.2018 11:20 | Zprávy

Šest set nebezpečných slov o cenzuře a naivních elitách.

Petr Hampl: Časy, kdy investigativní reportéři odhalovali skandály, jsou dávno pryč
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Varování: Následující text obsahuje narativy neslučitelné s koncepcí té party, která si říká česká vláda a ve skutečnosti hraje spíš roli okupační správy

Není tomu dlouho, co se na portále Seznam objevila série „investigativních článků“, jejichž titulky hlásily odhalení mohutné rozkrádačky v jedné politické straně. Když čtenář článek rozklikl, našel text plný emotivně zbarvených výrazů a silných výroků. Slova jako „rozkrádání“ „zpronevěra“ byla snad v každé větě. Jen se čtenář nemohl pořád dozvědět, co se vlastně stalo. Až teprve, když se dočetl do posledního nebo předposledního odstavce, zjistil tu hrozivou věc -  jeden z členů strany začal vyrábět odznaky a šály se stranickým logem a začal je prodávat ve vlastním obchůdku. Co je na tom nepoctivého? Jak to souvisí s prací stranického vedení? Asi vůbec, ale to se čtenáři nedozvědí. Většina z nich skončí v prvních odstavcích nebo se spokojí s titulkem a odnese si pouze pocit, že zmíněná strana je stranou zlodějskou.

Nejde žel o výjimku, ale o standardní výkon novinářské profese.  Časy, kdy investigativní reportéři odhalovali skandály, jsou dávno pryč. Dnešní moderní pokrokový novinář naopak skandály ze všech sil zakrývá. Včetně toho, že zahlcuje veřejný mediální prostor absolutními pitomostmi typu rozborů, kdo komu sáhl před 30 lety na koleno.

Do kategorie takových absurdních pseudokauz patří k „aféra“ kolem údajného zneužívání dat společností Facebook. Pokud člověk čte pouze titulky a první odstavce, snadno nabude dojmu, že došlo k jakémusi zneužití důvěrných dat.  Něco ve stylu, že Facebook lidi tajně fotografuje ve sprše a snímky prodává jejich sousedům. Nebo něco, co se tomu blíží. Logicky tedy vznikla panika, dokonce včetně poměrně masového rušení facebookových účtů.

Těm pár superdůkladných čtenářům, co si dalo práci zjistit, co vlastně jde, těm se ukázala úplně jiná perspektiva. Celé to slavné „zneužívání dat“ spočívá v tom, že když na Facebooku sdílíte koťátka, zobrazuje se vám více reklam s koťátky. Když sdílíte kamióny, zobrazuje se vám více reklam s kamiony. Ve skutečnosti je třídění o něco sofistikovanější, ale princip je stejný. Rozhodně nejde o žádné prozrazování soukromých tajemství. Konec konců, většina uživatelů takové třídění vítá. Málokterý muž je rád, když mu webové stránky  zobrazují reklamy na menstruační vložky nebo když ho vybízí, aby vyzkoušel novou rtěnku.

Ani metody firmy Cambridge Analytica, která pro Trumpa pracovala, se nijak nevymykají tomu, co je v reklamní branži běžné, alespoň podle toho, co bylo zveřejněno. Jejich práce s daty o uživatelích není srovnatelně masivní ani sofistikovaná proti tomu, co převedl v roce 2013 Obamův tým.

Co je tedy špatně? Proč musel Zuckenberg na výslech a proč se mluví o konci Facebooku? Důvodů může být víc, ale zcela jsitě vyhřezlo zoufalství elit nad sociálními sítěmi. V posledních 100 letech tomu totiž bylo tak, že média fungovala jednostraně. Elita sdělovala, obyčejní lidé poslouchali. Pokud probíhala diskuze, tak mezi různými skupinami intelektuálů a novinářů. Divákům a posluchačům nezbylo než sedět a poslouchat.

Sociální sítě tuhle hierarchii otáčí, byť nezamýšleně. Zakladatelé Facebooku předpokládali sdílení fotek z dovolené či roztomilých zvířátek a ne diskuzi o společenských a politických záležitostech. A to ještě není všechno. Nejen, že lidé si spolu píší navzájem, ale jejich debata je absolutně nekorektní. Mluví spolu přesně o tom, o čem by podle elit neměli mluvit a sdílí přesně ty informace, o kterých by se nemělo vědět. Korporace Facebook šikanuje a blokuje, sítě jsou plné udavačů, policie za jejich zády je připravená zatýkat. A ono to pořád ještě nestačí.

Jenže ono nejde jen o sociální sítě, ale o obecnější princip. Kdykoliv v dějinách se stalo, že vládnoucí třída se snažila lidi umlčet a kdy se lidské úsilí a kreativity napnuly k tomu, jak obelstít cenzuru, pokaždé to skončilo debaklem. Lidi můžete umlčet na chvíli, ale nakonec budou cenzurní hráze protrženy a pravda se vyvalí. Pokud je do té doby nevyměníte za primitivy z úplně jiné civilizace. Ti problémy dělat nebudou.

(zdroj: petrhampl.com)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Dufek: Optimismus na konci roku mírně opadá

10:17 Petr Dufek: Optimismus na konci roku mírně opadá

Z dnes zveřejněného konjunkturálního průzkumu mapujícího nálady mezi firmami a spotřebiteli vyplývá,…