Petr Hampl: Liz Sobotková

24.10.2022 16:25 | Glosa

Denní glosa Petra Hampla

Petr Hampl: Liz Sobotková
Foto: Screen: XTV
Popisek: PhDr. Petr Hampl, Ph.D., sociolog

Thomas Fazzy publikoval na Unherd další skvělou analýzu (ZDE), tentokrát o pádu britské premiérky Liz Trussové. I když ten výraz nepoužívá, je to zase o společenských bublinách. Předsedu strany vybírají konzervativní aktivisté, tedy vesměs blahobytní příslušníci vyšších tříd s liberálním pohledem na ekonomiku. A konzervativní premiér snadno podlehne dojmu, že jejich názory a požadavky jsou stejné jako názory a požadavky většiny společnosti.

Jenže podstatnou část voličů Konzervativní strany tvoří dělnická třída. A ta nechce ani deregulace ani snižování daní bohatým. Tihle lidé mají naopak za to, že energetika a vodárenství má být ve státních rukou. Jak se kdysi vyjádřil jeden prominentní ekonom, „nestarají se o ekonomický růst, protože z něj stejně nebudou nic mít.“ Asociální ekonomická politika Liz Trussové tedy stranu připravila od podporu dělnických voličů a bez nich ji čeká debakl.

Nakonec úder přišel z druhé strany, protože pro investiční žraloky nebyla dost liberální. Někdo typu Orbána by jim vysvětlil, že do těch fondů a bank taky může poslat nucené správce a že jestli nejsou spokojeni s omezenými zisky, nemusí taky mít žádné. Jenže to nemůžete udělat bez masivní voličské podpory. Připravit finančníky o pár procent chce víc odvahy než vyhrožovat, že pošlete jaderné rakety na Moskvu (a doufat, že v Moskvě budou to vyhrožování ignorovat).

Konzervativní straně se možná stane přesně to, co České straně sociálně demokratické (a co pořád hrozí SPD). Orientovat se na radikální aktivisty je jistou cestou k debaklu. Samozřejmě pouze u lidových stran. Elitářské skupiny typu TOP09 či Pirátů takové problémy nemají. Obyčejní lidé je stejně nevolí a nikdy volit nebudou.

(zdroj: petrhampl.com)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

15:16 Ivo Strejček: Trump dokončil politické nominace. Co naznačují?

Zvolený americký prezident Donald Trump dokončil výběr svých spolupracovníků, se kterými chce příští…