Petr Havlík: Co vlastně chceme?

01.06.2014 19:30 | Zprávy

Proč zrovna u nás a na Slovensku byla propastně nejnižší volební účast ve volbách do Evropského parlamentu? Někteří z toho mají dokonce škodolibou radost.

Petr Havlík: Co vlastně chceme?
Foto: obcane.cz
Popisek: Petr Havlík

Prý je to vzkaz EU – „ Jděte do háje! Nezajímáte nás! My tady u nás doma máme rádi svou zatuchlou provinční pavlač. Vystačíme si s naším klídkem a smrádečkem. Nám nikdo cizí vládnout nebude!“

Většinová společnost v ČR a SR se odmítá něčeho jen pasivně účastnit a tudíž odmítá účast samotnou. To tedy mnohem více vypovídá o nás, než pouze a jen o institucionální podobě Evropské unie.

Dříve tvrdili sociologové a politologové, že máme volby dvojího řádu. Ty důležité, se solidní voličskou účastí, což jsou ty do Poslanecké sněmovny a volby komunální, a pak ty tzv. méně důležité - volby senátní, krajské a evropské. Ale co když víkendová chabá volební účast jen potvrdila hlubší trendy v naší společnosti? Ten naprosto zásadní vidím v prohlubujícím se demokratickém deficitu. Tento pojem je zpravidla používán v diskusích o evropské integraci, ale domnívám se, že bychom měli spíše sledovat kvalitu demokracie v našich luzích a hájích.

Jaká tedy je ta naše domácí demokracie? Jak fungují instituce státu? Jak se uplatňuje v praxi právo? Je rovné, anebo spíše selektivní? Hájí politické strany zájmy opravdu celé veřejnosti? A co to je ten veřejný zájem? Co dobré mravy? A co vzájemná solidarita a obyčejná mezilidská slušnost? A co nakládání s veřejnými zdroji a jejich kontrola? A co naše vyrovnání se s minulostí? A co občanská společnost?

Dnešní představitelé moci již nedokáží zakrývat rozpory mezi svými proklamacemi o demokracii, svobodě,… a realitou. Ta každodenní realita totiž ty proklamace nejen relativizuje, ona je přímo vyvrací. Neselhávají jen jedinci v systému, nýbrž nefunkční a zdeformovaný je systém samotný. Ne formálně, ne institucionálně, ale v běžné praxi. Demokracie je nezřídka spíše hluchá a slepá. Vítězí ti nejdravější. Vítězí ti, kteří mají na svou sebe prezentaci nejvíce finančních prostředků, a to z doslova nejrůznějších zdrojů. Jejich ohebná „pravda“ se stává obchodním artiklem, mediálním zbožím, které určuje ráz doby a míchá kartami. Stát je pro ně samoobsluhou bez pokladny.

Nesměle vzdorují pouze ti, kteří byli slušně vychování a ještě to nevzdali. I oni však mají nakročeno k rezignaci či vnitřní emigraci. Hřiště je tak volné pro novodobé gladiátory a jejich nenasytné predátory. A souhrnně tomu omylem říkáme standardní demokracie, i když naději již dávno vystřídala všeobecná frustrace a víru v lepší časy existenční a existencionální strach. Pasivita a nezájem jsou pouhým produktem tohoto stavu nezdravé společnosti. To je hlavní příčina neúčasti lidí ve volbách. Nevíra a opakující se zklamání.

Souboje myšlenek a vizí nejsou na programu dne. Vše přebila hlučná a nákladná marketingová produkce. Je to jako u kolotočů, nejnavštěvovanější atrakcí je ta, co má nejhlasitější tlampač a nejblikavější neony, to je pop-program dneška. Že u kolotočů není nikomu rozumět, kdo co vlastně říká? To přeci vůbec nevadí, nikdo stejně nikoho neposlouchá. Hlavní je pojmenovat údajné zdroje našich „drobných potíží“ a najít domnělé nepřátele, jednou jsou to imigranti a menšiny, jindy evropská integrace, a pak taky ti škarohlídi z internetových blogů.

Pevné životní postoje a zásady v podstatě překážejí. Navrch mají elastičtí oportunisté, konjukturalisté a kariéristé různých barev. K nim se přidají ještě exhibicionisté, populisté a extrémisté všeho druhu, čímž mají média zaručenou bulvární produkci. Alespoň bude zábava. Co na tom, že je notně pokleslá.

Česká i slovenská společnost by potřebovala důkladnou terapii. Spojuje nás nejen naše minulost, ale i současná přetrvávající posttotalitní puberta. Spojují nás stará přediva sítí Stb, KGB a GRU. Spojuje nás genetická výbava husákovské normalizace. Ostatně nejbohatší Slovák je nejsilnějším mužem v české vládě.

To asi není náhoda. Na spirále času se vracíme zpět. I proto odmítáme být součástí světa, který by nám koukal pod prsty a připomínal nám naše malosti a slabosti. Právě proto i náš ex prezident burácí do boje proti EU a relativizuje náš příběh posledních pětadvaceti let, v němž by byla jeho celková osobní bilance dosti nelichotivá.

Obávám se, že slabá volební účast nebude jen specifikem těchto posledních voleb. Svědčí spíše o nedospělosti naší společnosti, o pasivitě elit, o atomizování zájmů a cílů, o nedůvěryhodné politické nabídce a o zahnívající demokracii. Jak z toho ven? Těžko, přetěžko. EU nechceme. Co tedy? Ruskou gubernii? Čínskou kolonii? Nový středoevropský Izrael? Obnovu monarchie? Výspu USA? Nebo chceme být 17 tou spolkovou zemí Německa? Či novou a jinou Evropu? Ale jakou konkrétně? A hlavně jakou chceme Českou republiku? Víme to? Měli bychom začít rozumnou odpovědí na tuto otázku a získat pro ni maximálně možnou obecně sdílenou shodu. To by měla být politika. Pokud se však společnost zase dělí na ty nahoře a na ty dole, na všehoschopné a poražené, pak nečekejme zásadní obrat k větší shodě a společné odpovědnosti.

Měňme svůj svět k lepšímu (všude tam, kde můžeme) a nevzdávejme to. Začít můžeme sami u sebe. To je jediný recept. Tento příběh nikdy nekončí. Ty či ony volby jsou v tomto kontextu jen epizodou. Ale epizodou ne nevýznamnou, která by nás měla přimět k tomu si klást tyto zásadní otázky. Inu, všechno zlé může být také k něčemu dobré. Platí to i v tomto případě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Havlík

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

14:50 Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

„Lidé si musí uvědomit, že čtyři společnosti, které vyrábějí všech 72 vakcín (pro očkování děti v US…