Petr Holub: Drsná škola české politiky

31.08.2012 17:05 | Zprávy

Ve světě elektronických médií, internetu a facebooku se zapomíná na klasickou literaturu. Přesto jsou staré knihy potřeba, protože obsahují starou zkušenost, která se pomocí Googlu nenajde. Bez ní pak nejde porozumět ani současnému světu.

Petr Holub: Drsná škola české politiky
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Příkladem může být dobrodružný román Skleněný klíč od Dashiella Hammetta, zakladatele „drsné školy“ amerických detektivek, který popisuje souboj gangů někdy na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století v nejmenovaném americkém městě. Jeden krátký citát připomene, o čem se v knize jedná:

„Ned Beaumont se vrátil do svého křesla. ,Stalo se něco, co jsem byl pryč?‘ zeptal se. ,Rozmotali jsme tu motanici s kanalizační smlouvou,‘ řekl Madvig. Ned Beaumont se napil cocktailu a zeptal se: ,Museli jste hodně slevit?‘

,Až moc. Pokud jde o zisk, nebude to vůbec to, co to mělo být, ale je to pořád lepší než riskovat nějaký malér takhle těsně před volbama. Vynahradíme si to na pouličních pracech, až se bude příští rok prodlužovat Salem a Chestnut Street.‘“

Tím končí citát, který úplně stačí, aby se současný obyvatel České republiky v příběhu orientoval. Madvig je relativně kultivovaným gangsterem, který sice začínal jako poslíček v obchodním domě, nakonec ale pomocí peněz, ostrých hochů se samopaly a bezcharakterních novinářů ovládá celé město. Na městských zakázkách vydělává dost peněz na to, aby mohl tento systém držet donekonečna. Jedinou vážnou komplikací jsou pro něho volby, protože musí přerušit své korupční obchody a naopak zaplatit kampaň za znovuzvolení politiků, kteří mu jdou na ruku.

Hammett vycházel z amerických poměrů třicátých let, schopný tuzemský romanopisec by mohl ovšem stejnou fabulaci použít pro Českou republiku v současném období po začátku nového století. Musel by se zřejmě zdržet samopalů, o to víc by ale mohl využít zkorumpované právníky a policisty například z Berdychova gangu.

Zkušenost z knihy Skleněný klíč je nedocenitelná právě proto, že pomáhá porozumět současným poměrům. Prostě politikům už nejde o to řídit zemi a prospět společnosti, ale většinu času věnují svým obchodům. Volby jsou finanční investice, která se musí vrátit prostřednictvím veřejných zakázek. Větší roli než politici v tom nakonec hrají drsní chlapíci, kteří drží velké peníze a ovládají justiční aparát. A nakonec hlavní poučení: každý se dá koupit.

Průběžně přibývající kriminální případy, spojené s předními politiky, jsou přirozeným důkazem, jak je přirovnání k Hammettovým detektivkám na místě. Zvláště to platí, když se zatýkání stává automaticky součástí volebního boje. V Hammettových detektivkách jsou policejní šéfové pouhými figurkami ve složitých konfliktech významných gangsterů, a mohou proto být kdykoli obětováni. Případ odvolaného policejního prezidenta Petra Lessyho upomíná právě na tento rozměr Hammettových příběhů.

Pochopitelně není nijak povznášející přirovnat současný český kapitalismus společenské krizi, kterou Amerika prožívala během velké deprese minulého století. Srovnání s minulostí však má i pozitivní rozměr. S odstupem osmdesáti let už víme, že se Spojené státy z krize dostaly. Netrvalo ani dvacet let a Amerika zažívala zlatá padesátá léta, ideální období neomezeného hospodářského růstu s ohromnou mírou důvěry ve vzájemných lidských vztazích i při jednání s vládními institucemi.

Vzestup Američanů zajistil úspěšný program veřejných investic, který prezident Franklin Delano Roosevelt nazval New Deal, a vítězná druhá světová válka.

Rooseveltův New Deal vytvořil dostatek pracovních příležitostí zvláště pro mladé muže. Tím z ulic zmizely gangsterské armády, protože nakonec každý dá přednost poctivému výdělku před vydíráním, násilím a zločinem, pokud k tomu má příležitost. Gangy se stáhly z veřejného života a začaly se specializovat na jiná odvětví, zvláště na obchod s drogami a sázky.

Pak přišla druhá světová válka, která zvláště mladší část společnosti naučila tradičním hodnotám svobody a kdy si lidé zároveň zvykli, že musí spoléhat na druhé.

Dnes válka nehrozí a to je samozřejmě výhoda, protože málokterý národ ji přežije v tak dobrém stavu jako Američani druhou světovou válku. Ovšem ani Američani a podobně Britové by ve válce neobstáli, kdyby se ještě před ní nevypořádali s důsledky světové krize.

Najít cestu z krize po vzoru New Dealu je úkolem zvláště pro evropské národy i tentokrát. Nějaké historické zkoušky ještě přijdou a na jejich zvládnutí, které může pomoci při obnově společnosti, je třeba být připraven.

„New Deal“ je socialismus, tak zní hlavní námitka v zemi, která zažila čtyřicet let neúspěšného komunistického experimentu. Jde o vážnou námitku, kterou nejde přejít mávnutím ruky. Přesto je načase kromě detektivních knih Dashiella Hamleta prozkoumat také projekty typu New Dealu, Keynesovy obnovy Británie, Marshallova plánu nebo skandinávského socialismu. Třeba by se v nich něco pro poučení přece jen našlo.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…