Petr Sokol: Vystoupí Británie z Evropské unie?

11.05.2013 21:31 | Zprávy

Britská konzervativní strana řeší jak reagovat na situaci, kdy Strana pro nezávislost Spojeného království (UKIP) v čele Nigelem Faragem skončila v doplňovacích parlamentních volbách druhá a v regionálních volbách ji minulý týden volila téměř čtvrtina voličů.

Petr Sokol: Vystoupí Británie z Evropské unie?
Foto: archiv
Popisek: Britský premiér David Cameron

Spojené království: Co s UKIP?

 

Britská konzervativní strana řeší jak reagovat na situaci, kdy Strana pro nezávislost Spojeného království (UKIP) v čele Nigelem Faragem skončila v doplňovacích parlamentních volbách druhá a v regionálních volbách ji minulý týden volila téměř čtvrtina voličů. Pravá část Konzervativní strany prosazuje, aby již v tomto funkčním období byl do parlamentu předložen návrh zákona o vypsání referenda, které by rozhodlo o vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Objevují se také návrhy na vytvoření předvolebního „modro-fialového“ paktu s UKIP v parlamentních volbách v roce 2015. Roste počet konzervativních politiků, kteří otevřeně mluví o podpoře odchodu z EU. V posledních dnech se k nim například přidal bývalý ministr z vlád baronky Thatcherové i Johna Majora – Michael Portillo. Londýnský starosta Boris Johnson, který je považován za stranickou dvojku, zase veřejně prohlásil, že Spojené království se musí připravit na možnost vystoupení, pokud se britské vládě nepodaří vyjednat v Bruselu lepší podmínky členství.

Premiér a lídr konzervativců David Cameron navíc sází na propagaci vládních opatření proti imigrantům. K tomu již využil i královninu řeč, jíž tuto středu tradičně otevřela britskou parlamentní sezonu. Kritika imigrace, včetně té z nových členských států EU, je totiž vedle protievropské noty hlavním volebním tahákem strany UKIP.

Island: Trochu hořký comeback konzervativců

Konzervativní islandská Strana nezávislosti (SF) vyhrála v sobotu parlamentní volby na ostrově a ukončila tím čtyřletou výjimku v politických dějinách země, kterou tvořila dosavadní koaliční vláda sociálních demokratů a levicových zelených. Strana nezávislosti, která byla nejsilnější silou ve všech parlamentních volbách od roku 1929, ztratila toto postavení před čtyřmi lety kvůli zhroucení ekonomiky a zejména několika klíčových islandských bank. Nyní ovšem voliči na ostrově po čtyřech letech jednoznačně odmítli trvání výjimečné situace, kterou navíc levice po celé Evropě prezentovala jako vzor levicové revoluce a protipól úsporných opatření proti ekonomické krizi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Zvládne nová vláda vyléčit nemocného muže Evropy?

15:49 Dominik Rusinko: Zvládne nová vláda vyléčit nemocného muže Evropy?

Německé parlamentní volby ovládla dle očekávání CDU/CSU se ziskem 28,6 % hlasů. Druhá skončila krajn…