Petr Žantovský: Galerie elity národa II.

30.05.2014 18:58 | Zprávy

Eurovolby máme konečně z krku. Volební účast trhá rekordy, ovšem zezdola. Tak masový nezájem o možnost spolurozhodovat prostřednictvím volební urny tu ještě nebyl. Důvod je nasnadě: o žádnou možnost spolurozhodovat tu nešlo. Maximálně tak o zdání, příslib či iluzi této možnosti. To bylo pravé téma těchto voleb.

Petr Žantovský: Galerie elity národa II.
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Nejlépe ho vyjádřil bývalý president Václav Klaus: jsou nepotřebné. Neřekl zbytečné, protože zas tak úplně zbytečné nejsou. Ukázaly totiž, jak se veřejnost na chiméru eurounijní demokracie skutečně dívá: bez důvěry, s nezájmem, s rezistentní ignorancí.  

Asi jako na volby jednotné kandidátky Národní fronty před rokem 1989. Tehdy ovšem byly volby povinné, dnes nejsou, i když by po tom mnozí, zejména sami eurokandidáti, toužili, aby si vytvořili – opět jen zdání – opravdového mandátu.  

Zajímavé na těchto volbách bylo to, jak eurooptimisté nedokázali, a snad se o to ani nepokusili, vysvětlit voličům smysl a důvod voleb jakož i celé Unie. Zmohli se na nicneříkající floskule typu „chceme hrát v Unii 1. ligu“ či „chceme, aby našim dětem bylo v Evropě lépe“. Jak toho chtějí docílit, se nedozvíme.  

Jen se tu a tam během předvolebních diskusí ukáže, že mnozí kandidáti pořádně ani neznají mechanismy, struktury a kompetence eurounijní byrokracie. Vlastně ani moc nevědí, kam že to kandidují. Nevědí, že nic z toho, co dnes slibují, z europarlamentních lavic neovlivní. Dokonce ani nebudou mít možnost cokoli ovlivnit, protože Evropský parlament nemá zákonodárnou iniciativu.  

Kandidáti, kteří toto zamlčují, jsou buďto hloupí, neznají fakta, a tedy tam nemají co dělat, nebo záměrně lžou, aby se dostali k eurolizu, a tedy tam tuplem nemají co dělat. On tam ale skoro nikdo nemá co dělat. Jen jezdit mezi Bruselem a Štrasburkem, brát neuvěřitelné sumy a ukazovat se v médiích. Neboť to je jediný reálný výsledek eurovoleb. Naši voliči ukázali, že jsou mnohem dospělejší a věci znalejší, než oni kandidáti, neboť se k urnám hromadně nedostavili, majíce zřejmě spolu s Klausem tyto volby za nepotřebné.  

Tyto volby stály přes půl miliardy. Zkusil už někdo spočítat, kolik nových míst v mateřských školkách, domovech seniorů či hospicech by za ty peníze mohlo vzniknout? Umíme si představit, jaký pokrok by s takovou sumou mohla učinit jedna biochemická laboratoř vyvíjející lék na HIV či rakovinu?  

Nebo – chcete-li – kolik kilometrů dálnic by se dalo postavit, aby nám kamiony nečoudily v našich obcích a nezatěžovaly už tak zkoušené životní prostředí? Proč takové otázky nepokládá Václav Moravec ve své one man show za naše peníze?  

Eurovolby máme z krku, plejáda vítězů odsviští do Bruselu. Jen není jisté, zda tuší, že jejich vítězství je vítězstvím Pyrrhovým. A zda je to vůbec zajímá.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

14:50 Jaroslav Pešta: Farma lobby vydělává na chronicky nemocných, míní Robert Kennedy Jr.

„Lidé si musí uvědomit, že čtyři společnosti, které vyrábějí všech 72 vakcín (pro očkování děti v US…