Petr Žantovský: Příběhy s otevřeným koncem. Díl 17 - Chvála nezapomínání

29.04.2017 14:05 | Zprávy

PŘÍBĚHY S OTEVŘENÝM KONCEM Když se řekne „první máj“, většině pamětníků naskočí vzpomínka na nabubřelé demonstrace za reálného socialismu, na nichž pod obřími portréty vůdců světové revoluce tleskali sami sobě pidimužíci na tribunách a nutili k tomu všechny ostatní. Když se řekne „první máj“, možná ještě někdo vyhlodá z paměti ten Máchův „lásky čas“, v němž „hrdliččin zval ku lásce hlas a borový zaváněl háj“. Leckdo si i tyhle verše spojí pouze s „kochajícím se panem doktorem“ Rudolfem Hrušínským ve filmu Vesničko má, středisková, který nakonec pro propagaci Máchova Máje možná udělal víc, než zástupy normalizačních učitelek ve stylu „co tím chtěl básník říci“. Samozřejmě budiž čest výjimkám, i mně jedna taková výjimka už ve věku víceméně telecím dokázala neznechutit, nýbrž zamilovat si českou poesii.

Petr Žantovský: Příběhy s otevřeným koncem. Díl 17 - Chvála nezapomínání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

První máj je ovšem také, a v historickém kontextu zejména, Svátek práce, mezinárodní dělnický svátek, který se od roku 1890 slaví 1. května. Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné popravy. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Pro zajímavost: v USA a Kanadě se dodnes svátek práce, Labor Day, slaví první pondělí v měsíci září.

Trocha historie nikoho nezabije: 1. května 1886 proběhla v Chicagu pod vedením odborů a anarchistů celodenní stávka vyhlášená anarchistickým deníkem The Alarm, usilující o zkrácení pracovní doby na osmihodinovou - bez snížení mezd. Celkově stávkovalo asi 300 000 dělníků. 3. května proběhlo v Chicagu shromáždění, na němž došlo ke střetu demonstrantů s pořádkovými silami, při kterém přišlo o život několik stávkujících v důsledku policejní palby. 4. května zemřelo několik lidí při demonstraci na Haymarket Square kvůli výbuchu bomby, za což byli obviněni a následně (avšak bez nepochybných důkazů) odsouzeni k smrti anarchisté August Spies, Albert Parsons, Adolph Fisher, George Engel a Louis Lingg. První čtyři jmenovaní byli popraveni 11. listopadu 1887, Louis Lingg spáchal sebevraždu již den předtím.

Poprvé se Svátek práce celostátně (v rámci USA) slavil 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. O rok později (tedy roku 1889) přijala II. internacionála na návrh francouzských socialistů 1. květen za oficiální svátek práce. Postupně se k oslavě tohoto svátku přidávaly dokonce i další politické proudy, jako například nacismus (i když ještě roku 1922 trval Adolf Hitler na zákazu tohoto „marxisticko-anarchistického výmyslu“) nebo třeba katolická církev, která jej roku 1955 zasvětila sv. Josefu dělníkovi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…