Petr Žantovský: Příběhy s otevřeným koncem. Díl 21 - Anti-anthropoid

28.05.2017 21:43 | Zprávy

PŘÍBĚHY S OTEVŘENÝM KONCEM Po zásluze se média v tyto dny vracela k události, která měla značný význam pro vývoj 2. světové války. Samozřejmě mluvím o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, známém jako. Operace Anthropoid.

Petr Žantovský: Příběhy s otevřeným koncem. Díl 21 - Anti-anthropoid
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Atentát vykonala před pětasedmdesáti lety, 27. května 1942, v Praze - Libni dvojice československých výsadkářů Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Jednalo se o dokonaný atentát na zřejmě nejvýše postaveného představitele nacistického režimu v průběhu druhé světové války. (Neúspěšných atentátů bylo více, včetně dvou na Adolfa Hitlera, avšak jen Heydrich skutečně atentátu podlehl.)
Už v minulém Příběhu s otevřeným koncem jsme psali, že pozice české exilové vlády v Anglii krátce po jejím v zásadě zbabělém úprku z „mnichovské“ republiky nebyla příliš důstojná. Její hlavní představitel Edvard Beneš nepožíval právě výsadního postavení. Svou roli bezpochyby sehrával i fakt, že od léta 1940 Velká Británie byla pod ustavičným leteckým ohrožením, německé nálety jí způsobovaly obrovské ztráty – příběh města Coventry je znám nejméně stejně dobře, jako pozdější příběh Drážďan – obě historická města byla víceméně srovnána se zemí, byť každé z jiných důvodů či záminek. V této situaci každodenního ohrožení samotného národního přežití Británie mohl být Beneš se svými nároky být britskou reprezentací právem považován za otravnou veš.
Oficiální verze příprav na atentát zní zhruba takto: Od svého ustavení se československá exilová vláda stále více dostávala pod tlak britských oficiálních míst.  Důvodem byla údajně malá aktivita domácího odboje v obsazeném Československu. Koncem roku 1940 byl proto československou exilovou vládou v Londýně přijat program pomoci domácímu odboji. Počítalo se s vysíláním specialistů do Protektorátu, vycvičených na nestandardní vedení války (diverze, sabotáže) a jejich zapojení do domácího protiněmeckého odboje. Koncem léta roku 1941, po nástupu Reinharda Heydricha do funkce zastupujícího říšského protektora, bylo rozhodnuto o rozšíření činnosti vysílaných specialistů o teroristickou činnost (atentáty a fyzická likvidace příslušníků německé okupační správy, zrádců a kolaborantů z řad českého obyvatelstva). První takto koncipovanou operací se měla stát operace Anthropoid.

K výcviku na provedení operace Anthropoid byli povoláni rotmistr Jozef Gabčík a rotný Karel Svoboda. Svoboda byl koncem roku 1941 z důvodu úrazu při cvičném seskoku z operace vyřazen a na Gabčíkův návrh nahrazen kpt. Janem Kubišem. Samotný výcvik zahájili v létě 1941 ve výcvikových školách ve Skotsku. Okolnosti a průběh atentátu byly příběhem mnoha více nebo méně odborných publikací, a též několika filmů, z nichž minimálně z uměleckého hlediska do dnešních dnů obstál asi jen ten Sequensův ze 60. let.  Co však žádná obecně známá studie neřešila, byly předpokládané následky atentátu. Jejich větší či menší hrozbu předvídala jen tehdy již státním tajemníkem říšského protektora K. H. Frankem zrušená tělovýchovná organizace Sokol, přetvořená zčásti v odbojovou skupinu Jindra, která se zapojila do příprav na atentát, zajišťovala – dnes bychom řekli: logistiku, tedy například ubytování a informace, a už předem varovala Londýn před možnými důsledky atentátu. Jak se ostatně dalo čekat, po atentátu byla síť skupiny Jindra nacisty zlikvidována.

Průběh atentátu i události vzápětí následující (Heydrich zemřel 4. června 1942 v ranních hodinách) je dostatečně znám. Po atentátu se výsadkáři skrývali v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde je dostihla smrt. Odešli jako hrdinové, žádná relativizace či komentář některých okolností operace Anthropoid nemůže jejich hrdinství umenšit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…