Platforma VIZE 0: Ročně si při dopravních nehodách v rámci EU poraní krční páteř statisíce lidí

04.07.2022 19:48 | Komentář

Vážné poranění krční páteře při dopravní nehodě je časté, a přitom ve většině případů zbytečné

Platforma VIZE 0: Ročně si při dopravních nehodách v rámci EU poraní krční páteř statisíce lidí
Foto: VIZE 0
Popisek: Platforma VIZE 0

Česká republika se začíná problematice poranění krční páteře při nehodách systematicky věnovat díky projektu Neriskuj krk, který je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, ve kterém bylo vyšetřeno více než 1 200 osob – každá šestá trpí těžkou formou opěrkového syndromu. 

Dále pak jak se správně a bezpečně usadit za volantem

Z dlouhodobých statistik plyne, že nemalá část dopravních nehod je spojena s poraněním krční páteře. Nejčastěji jde o tzv. opěrkový syndrom. Prim. MUDr. Tomáš Fořt, zakladatel ORL praxe FortMedica specializující se na diagnostiku opěrkového syndromu, blíže uvádí, že„opěrkové trauma vzniká tím, že během nárazu hlava pasažéra ve velmi krátkém okamžiku vykoná nepřirozeně velký pohyb z jedné extrémní polohy do druhé, tedy dojde k prudkému esovitému švihnutí krční páteří. Může k němu dojít již při nízkých rychlostech okolo 20 km/h.“

Evropská komise odhaduje, že opěrkové trauma každoročně utrpí při nehodách až 800 000 osob. Z nich cca 40 000 má dlouhodobé potíže, což s sebou nese nemalé socioekonomické náklady v řádu miliard eur. U většiny osob s příslušnými příznaky potíže pominou během jednoho týdne, nicméně až 10 procent osob trpí trvalými následky. „V případě, že poranění nejsou včas zjištěna a léčena, mohou se po několika měsících objevit velmi pestré příznaky, jako jsou bolesti hlavy, dvojité vidění, závratě, nitroušní šelesty, poruchy spánku, mravenčení v končetinách, poruchy hybnosti,“ upozorňuje MUDr. Jan Paska, primář ORL oddělení pražské Thomayerovy nemocnice a přední odborník na problematiku opěrkového traumatu.

Česká republika se začíná problematice zranění krční páteře věnovat systematicky

Zatímco v řadě západních zemí EU je k problematice opěrkového traumatu přistupováno komplexně, v ČR se donedávna jednalo o „bílé místo“. Platforma VIZE 0 proto od ledna 2020 do června 2022 realizovala ve spolupráci se společností FortMedica a Thomayerovou nemocnicí projekt financovaný z Fondu zábrany škod, který se danou problematikou zaobíral komplexně. Pro ordinaci společnosti FortMedicase sídlem v Poliklinice Modřany byla pořízena moderní interaktivní diagnosticko-terapeutická plošina TETRAX. Ta doplnila stávající dvě podobná zařízení umístěná v Thomayerově nemocnici a v ordinaci společnosti FortMedica v Praze 5. Dále pak byly zpracovány metodiky provádění příslušné diagnostiky, terapie a rehabilitace. Došlo i k definici možného pojetí národní sítě referenčních pracovišť, na která by se účastníci nehod mohli obrátit, a to včetně specifikace jejich vybavení a personální zajištění. Široká veřejnost i zdravotničtí odborníci byli průběžně seznamováni s danou problematikou a preventivními opatřeními. Mediální tváří kampaně byl herec Jan Čenský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vlastimil Podracký: Okamžik pravdy přišel s Trumpem

9:44 Vlastimil Podracký: Okamžik pravdy přišel s Trumpem

V srpnu r. 2024 jsem napsal článek: Ukrajina čeká na okamžik pravdy. Bez pravdy nelze dosáhnout míru…