Platforma proti hlubinnému úložišti: Stát nám dává setrvale najevo, že ho názory obyvatel nezajímají

07.06.2017 9:07 | Zprávy

Shromáždění členů Platformy proti hlubinnému úložišti se tentokráte uskutečnilo v Chanovicích na další z lokalit ohrožených projektem hlubinného úložiště, kterou Správa úložišť začala nazývat Březový potok. Od říjnového setkání v Božejovicích posílili uskupení noví členové, na dnešní počet 34 (22 měst a obcí a 12 spolků ze všech původních sedmi lokalit).

Platforma proti hlubinnému úložišti: Stát nám dává setrvale najevo, že ho názory obyvatel nezajímají
Foto: pixabay.com
Popisek: Jaderný odpad, ilustrační foto

Platforma proti hlubinnému úložišti vyjadřuje nespokojenost se způsobem hodnocení dopadů Aktualizace koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem, které ignoruje požadavky MŽP na porovnání přínosů a rizik různých možností, jak naložit s vyhořelým palivem. Rovněž načasování veřejného projednání na samý závěr června do Prahy dává na vědomí lidem z lokalit vytipovaných pro úložiště, že o jejich názor ve skutečnosti velký zájem není. Platforma proto na svých webových stránkách (ZDE) připraví pro všechny formulář pro zasílání připomínek elektronickou formou.

Platforma se také rozhodla ustavit Vědecký výbor jako svůj poradní orgán a jmenovala jako jeho první členy geologa Mgr. Matěje Machka Ph.D., právníka Mgr. Pavla Douchu a přírodovědce Mgr. Daniela Vondrouše.

Členové Platformy proti hlubinnému úložišti se ostře ohrazují vůči novému konfrontačnímu stylu Správy úložišť radioaktivních odpadů, která formou inzerátů a dalších forem poskytuje obyvatelům dotčených lokalit i regionů zavádějící informace o argumentech odpůrců. Kdysi vzývaný dialog je tak hluboko pohřbíván jako nepotřebný krám brzdící stamilionové toky peněz odplývajících z jaderného účtu.

Platforma proti hlubinnému úložišti usiluje o zastavení procesu vyhledávání hlubinného úložiště a celospolečenskou debatu o problému vyhořelého jaderného paliva a různých způsobech řešení. Připomíná, že pokud má být hledáno úložiště, musí jít o naprosto průhledný a otevřený postup, předem pak musí být jasná a srozumitelná kritéria výběru a přijaty zákony, které zajistí, aby obce i veřejnost mohly účinně hájit své oprávněné zájmy při rozhodování o nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem.

Jiří Popelka, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Stát prostřednictvím Správy úložišť nám bohužel svými postupy a mediálními výstupy dává setrvale najevo, že názory obyvatel z dotčených lokalit jej nezajímají.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Šílené plány polského premiéra na zbrojení

11:28 Jiří Paroubek: Šílené plány polského premiéra na zbrojení

Polský premiér Tusk, kterého jsem měl po jistou dobu za střízlivého a realistického politika, nemá z…