Radomil Bábek: Naše pracovní právo nezná kategorii státní úředník

12.04.2023 19:57 | Komentář

Otevřený dopis premiérovi a členům vlády

Radomil Bábek: Naše pracovní právo nezná kategorii státní úředník
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Radomil Bábek, předseda Podnikatelských oborů

Vážený pane premiére, vážení členové vlády,

v posledních týdnech probíhá celospolečenská debata, která se týká konsolidace veřejných financí. Je paradoxní, že vláda na jedné straně deklaruje snahu hledat úspory, ale na druhou stranu sama rezignuje na základní principy hospodaření s prostředky všech daňových poplatníků i na své původní plány, jak deficit snížit.

Kdyby se vláda chovala rozumně, dalo by se ušetřit na tom, co stojí stát a jeho provoz. Tuto větu opakovali lídři koalice Spolu mnohokrát v průběhu předvolební kampaně. Tato koalice se dokonce ve svém programu zavázala snížit počet státních úředníků o 13 procent. Je zvláštní, že se po volbách tento závazek neobjevil v původním vládním programovém prohlášení. Je zarážející, že není ani v tom revidovaném, které kabinet představil.

Naše pracovní právo nezná kategorii státní úředník. Ministr financí Zbyněk Stanjura však letos několikrát upřesnil, že se jedná o zaměstnance ústřední státní správy, kterých je 82 000. Jen za poslední dva roky jejich počet stoupl o 5 procent! Zároveň pan Stanjura zopakoval výše uvedený slib. Prostým výpočtem při průměrném měsíčním platu (40 324 korun) dojdeme k výsledku, že by roční úspora při dodržení slibované redukce o 13 procent činila více než 5 miliard korun. To není zanedbatelná částka, jak se nám mnozí snaží namluvit. Je to přibližně stejné množství peněz, které by do veřejných rozpočtů přineslo zvýšení daně z nemovitosti, které vaše vláda avizuje.

Výše zmíněný ministr financí Stanjura zároveň deklaroval, že chystá konsolidační balíček změn ve výši přibližně 70 miliard korun. Mají se týkat, jak příjmové strany rozpočtu – zvýšení některých daní, tak výdajové – škrty v daňových výjimkách. V té souvislosti je třeba připomenout, že obdobnou částku by stát získal tím, když by redukoval o 13 procent počet zaměstnanců, které z veřejných rozpočtů vyplácí. Je jich téměř milion. Pochopitelně to nejsou jen úředníci. Jsou to třeba policisté. Potřebujeme jich přibližně o třetinu víc, než má sousední Rakousko? Jsou to třeba zaměstnanci Finanční správy, těch je 14 tisíc. V Rakousku jich mají polovinu. Jsou to stovky různých zbytečných úřadů, institucí a příspěvkových organizací. Příkladem může být Ministerstvo zemědělství s 20 "výzkumáky". Jen jejich provoz stojí ročně víc než miliardu korun.

Vážený pane premiére, vážení členové vlády,

každý úřad, každá státní instituce během poslední dekády nabobtnala a ujídá z našeho společného erárního koláče. Každý úředník, či zaměstnanec státu si vymyslí deset důvodů, proč je nepostradatelný. Najděte odvahu a začnete na státu šetřit. Stát v rozpočtu ušetří bezmála 100 miliard korun. A 130 000 propuštěných zaměstnanců snadno absorbuje trh práce. Volných míst je téměř 300 000.

Radomil Bábek
předseda Podnikatelských odborů

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Konečně taky něco pro lidi

12:26 Zbyněk Fiala: Konečně taky něco pro lidi

Větší volnost v kombinaci místních energetických zdrojů podle schváleného Lex OZE III umožní obcím o…