Na společné videokonferenci se pak k nim připojil nizozemský premiér Mark Rutte spolu se špičkami vedení Evropské unie.
Pevně věřím v evropskou svobodu pohybu, ale vzhledem k hrozbám si ji budeme moci udržet pouze tehdy, budeme-li chránit vnější hranice, uvedl Macron na společné tiskové konferenci. Nemůžeme se obejít bet toho, abychom věděli, kdo vstupuje do EU a opouští ji, řekl Kurz. Kromě pravidelných hraničních kontrol je zapotřebí lepší spolupráce mezi tajnými službami a bezpečnostními silami, jako je Europol nebo agentura pro ochranu hranic Frontex.
Německá kancléřka Merkelová rovněž zdůraznila, že jde především o ochranu vnějších hranic Evropské unie. Občané v schengenském prostoru se však zatím nemusí přizpůsobovat více kontrolám, uvedla s ohledem nato, že její země bude do konce roku předsedat Radě EU.
Francouzská hlava státu zároveň zopakovala svou výzvu k reorganizaci schengenského prostoru, který v současné době kvůli laxním kontrolám není prostorem bezpečnosti. Atentátník z Tuniska, který před téměř dvěma týdny zabil tři lidi v kostele v Nice, vstoupil bez překážek do Itálie a přes ní do Francie. Ursula Von der Leyenová uvedla, že mezery v Schengenském informačním systému musí být proto odstraněny. V současnosti je při vstupu do EU totiž pouze 80 procent všech cestujících skutečně systematicky kontrolováno. Jde přitom o jednoduchá opatření, jako je pouhé ověření pasu kontrolujícím orgánem přes počítač. Zároveň odkázala na připravovanou novou strategii Europolu, kterou Evropská komise představí v květnu příštího roku.
Nizozemský premiér se jich obává a vyslovil znepokojení nad možnými změnami Schengenské dohody. Považuje za jeden z velkých úspěchů, že jsou otevřené vnitřní hranice, zdůraznil. Merkelová uvedla, že přísnější kontroly v schengenském prostoru jsou však možné již nyní a umožňují to stávající dohody. Kurz uvedl, že v Evropě již existuje mnoho jen tím, když tisíce zahraničních teroristických bojovníků z Evropy bojovaly v Sýrii nebo Iráku nebo se tam pokusily odejít. Mnoho z nich je ve vězení, ale někteří již byli propuštěni a je smutnou pravdou, že se jedná o tikající bomby a pokud chceme chránit veškerou naši svobodu, musíme omezit svobodu těchto lidí řekl Kurz. Merkelová zdůraznila, že je důležité hovořit s ostatními islámskými zeměmi o boji proti radikálním islamistům. Pro prevenci radikalizace v mešitách je rovněž důležité školení imámů ve všech zemích EU.
Ve stejný den pařížských jednání spolkový ministr vnitra Horst Seehofer vyzval muslimy v Německu k boji proti islamistickému terorismu. Na zahájení 14. německé islámské konference apeloval na imámy, aby zakročily proti fanatikům mezi muslimy, protože teror a násilí ve jménu náboženství ohrožují samotné základy sociálního soužití. Dal jasně najevo, že německá exekutiva nebojuje proti islámu, ale proti teroristům a extremistům, kteří chtějí zničit otevřenou společnost. Boj musí být veden na všech frontách. Poukázal v této souvislosti na nový kurs pro německy mluvící imámy v Osnabrücku, který sponzoruje jeho ministerstvo jako na příspěvek k prevenci proti radikalizaci a za sociální soudržnost. Seehofer v této souvislosti účastníkům konference poděkoval za úsilí eliminovat islamismus, který vraždí zbraněmi a noži.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV