Předseda křesťanské demokratické CDU a šéf vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet obhajoval stažení lockdownu, protože totální velikonoční uzávěra by přerušila dodavatelské řetězce například u potravin a kojenecké výživy. Pro politickou kulturu v Německu je proto dobré, když včas zatáhneme záchrannou brzdu, ale bereme zpět některá negativní opatření. Laschet dodal, že o karanténě na Mallorce bylo rozhodnuto napříč všemi stranami jakož i o úvaze omezení možnosti cestovat na Baleárské ostrovy bez karantény během velikonočních svátků. Z právního hlediska to bude pravděpodobně obtížné, touto otázkou by se měla proto zabývat ministerstva spravedlnosti a vnitra.
Saský křesťansko demokratický premiér Michael Kretschmer vzal Merkelovou pod ochranu, že za to nemusí nést odpovědnost. Toto rozhodnutí učinila společně s 16 předsedy vlád a spolkovou vládou. Vicekancléř Olaf Scholz (SPD) zdůraznil, že velikonoční absolutní klid byl společným rozhodnutím a o tom nyní snad nikdo nemá paměťovou mezeru.
Merkelová by měla položit otázku důvěry, žádal naopak šéf parlamentní skupiny strany Levice Dietmar Bartsch. Potřebujeme důsledný boj proti pandemii a to je možné jen tehdy, pokud má kancléřka důvěru většiny v parlamentu, zdůraznil. Rovněž liberálové z FDP ústy svého předsedy Christiana Lindnera vyzvali Merkelovou, aby požádala o vyslovení důvěry, protože kancléřka si již nemůže být jistá jednomyslnou podporou své koalice. Bylo by proto vhodné, aby Bundestag ověřil schopnost spolkové vlády jednat, řekl.
Kritika vládního usnesení zazněla i z bavorské CSU. Vedoucí regionální skupiny bavorských křesťanských sociálů Alexander Dobrindt požadoval postupné otevření pozitivních perspektiv. Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer si kriticky stěžoval nejrozšířenějšímu deníku „Bild“, že by se nemohly konat ani žádné skutečné bohoslužby, ale pouze virtuální.
Předseda vlády Bádenska-Württemberska za Spojenectví 90/Zelení Winfried Kretschmann zase kritizovali skutečnost, že jsou možné další lety na Mallorku, ale žádná dovolená v samotném Německu. Původní plán, že by Zelený čtvrtek a Svatá sobota byly definovány jako pět dnů odpočinku spojené s rozsáhlými omezeními kontaktů, vyvolaly nespokojenost u katolické církve a náboženských společenství.
Dnešní německé sdělovací prostředky široce komentují vzniklou situaci. Poukazují že přece nejde jen o otázku velikonočního „odpočinku", kde se kancléřka omluvila. Jde o řetězec chyb její vlády, který je již příliš dlouhý. Vakcinační kampaň kulhá, testovací strategie nefunguje a stopování kontaktů bylo prakticky zastaveno. V tomto ohledu lockdown je jistě epidemiologicky nutný, ale jde však o koncept z předvčerejšího dne. Merkelové metoda, jak řešit zhoršující se situaci, jako mnoho dalších věcí, už nefunguje. A to má fatální dopad na boj s pandemii Covidu-19, se kterou se právě dnes bude zabývat summit šéfů vlád zemí Evropské unie.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV