Německá spolková kancléřka Angela Merkelová šéfka křesťanských demokratů CDU při generální debatě v Bundestagu se zabývala všeobecnou politickou situaci přičemž značnou pozornost věnovala posledním událostem v Saské Kamenici – Chemnitzu a Köthingu, kde došlo k úmrtí dvou Němců po střetu s imigranty. Ostře vystoupila proti pokusům pravicových populistů a radikálům zneužít těchto událostí k destabilizaci občanské společnosti. Do ní patří jak zdůraznila židé, muslimové a křesťané a nikdo z ní, pokud má dobré úmysly nemůže být vyřazován. Současně poděkovala bezpečnostním složkám, státním zástupcům a nezávislým soudům za jejich nasazení při zvládání vzniklé situace. Přitom přislíbila, že na jejich provoz bude zvýšeny prostředky ze státního rozpočtu, který je nyní poslancům předkládán.
Kancléřce předcházelo vystoupení předsedy Alternativy pro Německo AfD, který již v předchozí den obvinil spolkového prezidenta Frank-Waltera Steinmeiera , že za státní peníze podporoval chemnitzký koncert odsuzující ultrapravicové výpady proti imigrantům. Ostatní parlamentní frakce toto rozhodně odmítly a předseda Bundestagu křesťanský demokrat Wolfgang Schäuble ostře odsoudil pravicově extremistické excesy pod nacistickými symboly podporující nepřátelství proti cizincům, útoky na židovská zařízení doprovázené hitlerovským hajlováním.
Ministerský předseda Saska-Anthalska Reiner Haseloff (CDU) kde došlo v Köthenu k dalšímu úmrtí 22letého Němce po rozepři s dvěma Afgánci, požadoval, aby AfD jasně vyjádřila jaké má stanovisko k pravicovým excesům, kterých se účastní. Jak oznámila policie při demonstraci na jeho památku v Halle došlo ze strany krajní pravice k hajlování doprovázené výkřiky Sieg Heil a plivanci na bezpečnostní složky.
Ministerský předseda Severního Porýní Vestfálska Armin Laschet(CDU) neobyčejně ostře kritizoval šéfa úřadu na ochranu stavy Hanse-Georga Maaßena a jeho ochránce spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera, šéfa bavorské CSU za prohlášení, že „migrační otázka je matkou všech politických problémů“. Připomenul že hovoří řečí Saddáma Husajna místo toho, aby jako ochránce ústavy bedlivě pozoroval její nepřátele. Oba byly vyslechnuti na uzavřeném jednání, aby osvětlili svá stanoviska k těmto událostem. Maaßen na něm relativizoval své prohlášení tvrzením, že mu bylo špatně rozuměno. Ve čtvrtek a v pátek pak došlo v Saské Kamenici došlo k prvním procesům, kde byli odsouzeni k několika měsíčním trestům dva pravicoví extremisté za hitlerovské hajlování.
Angela Merkelová po berlínském jednání špiček velké koalice vyjádřila přesvědčená, že se nerozpadne kvůli sporu kolem Maaßena. Stalo se tak na okraji její návštěvy pobaltských zemí, kam bezprostředně po jednání odcestovala. Zde se setkala s šéfy Litevska, Lotyšska a Estonska a navštívila jednotky NATO o síle dvanácti set mužů a žen, ve kterých slouží na 500 příslušníků Bundeswehru a řady dalších zemí mezi nimi i České republiky. Zdůraznila nezbytnost jejího vzniku po ukrajinských a krymských událostech. Mezitím se v Berlíně konalo rusko-německé fórum za účasti ministrů zahraničí obou zemí Sergeje Lavrova a Heiko Maase. Na programu byla situace v Sýrii a problematika vzájemné spolupráce. Merkelová v pondělí odletěla na státní návštěvu do Alžírska a po návratu se účastní neformálního setkání šéfů státu a vlád Evropské unie v Solnohradu. Do Berlína proto zavítal na bleskovou návštěvu rakouský kancléř Sebastian Kurz, který předsedá setkání. Oba se dohodli na posílení Frontextu – organizace na ochranu vnějších hranic Unie. Tento pátek by pak se měla setkat s prezidentem republiky Milošem Zemanem v rámci jeho třídenní státní návštěvy Německa.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV