Richard Seemann: Sociální demokracie vyhrála volby v Švédsku

10.09.2018 14:32 | Zprávy

Po sečtení všech hlasů v nedělních parlamentních volbách ve Švédsku s více jak 28 procenty hlasy se opět stali přes ztrátu třech procent sociální demokraté, kteří spolu se Zelenými získali více jak 40 procent.

Richard Seemann: Sociální demokracie vyhrála volby v Švédsku
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.

Konzervativní společenství čtyř stran získalo téměř 20 procent a na třetím místě s více jak 17 procenty krajně pravicová Demokratická strana. Ačkoliv v prvních prognózách extremisté předvídali, že získají druhé místo, nakonec jejich naděje, že budou moci ovlivňovat příští švédskou politiku se nenaplnily. Kdo však sestaví nyní vládu je zcela otevřené, protože oba tradiční bloky vládní sociálně demokratický se Zelenými a opoziční konzervativní jsou v patové situaci.
S ohledem na výsledek voleb sociálně demokratický šéf vlády Stefan Löfven vyzval k ukončení tradičního blokového politického myšlení. Strany rudo-zelené orientace s liberálně-konzervativním táborem musí přemýšlet o spolupráci, aby neumožnil pravicovým populistům podíl na moci. Podle jeho názoru nejde dnes o mocenský boj, ale skutečnost, že po těchto volbách nemůže žádná strana sama o sobě vládnout Švédsku. Všichni skuteční politici musí převzít odpovědnost za jeho osud. Koalici s EU-nepřátelskými švédskými demokraty strany obou velkých bloků odmítly.

Jako možnost se vidí vytvoření rudo-zelené menšinové vlády, na kterou je švédská politická scéna zvyklá. Problémem však je, že pokud by nedostala při hlasování podporu konzervativců byla by závislá na postoji pravicových populistů. Obavy, že se stanou rozhodující politickou silou se sice nenaplnily, ale její vzestup, je přímo úměrný s imigračními problémy této desetimilionové země, která od roku 2015 přijala na 300tisíc utečenců. Šlo o největší počet v poměru počtu obyvatel v Evropě. Očekává se, že nyní může trvat týdny, než se podaří novou vládu sestavit, před kterou stojí jako největší úkol, řešit problémy s imigranty a teprve na dalším místě naléhavou zdravotní a vzdělávací reformu.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

Stává se snad ODS populistickou stranou?

Co si jako člen ODS myslíte o slibu Fialy, že když bude ODS u moci, budeme mít do několika let platy jako v Německu? Protože snad všichni ekonomové a odborníci tvrdí, že je to nereálné. A já se ptám, zda nemyslíte, že takové prohlášení straně jen škodí, protože je evidentní, že jde v lepším případě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Rvačka o státní rozpočet

15:49 Jiří Paroubek: Rvačka o státní rozpočet

Státní rozpočet tak, jak je sestaven Ministerstvem financí, vedeným elektrikářem Stanjurou, je stati…