Východoněmecká a západoněmecká, 43letá Susanne Hennig-Wellsowová z Durynska, která se stala známou poté, kdy vrhla kytici pod nohy liberála z FDP Thomase Kemmericha, protože hlasy pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) byl zvolen zemským ministerským předsedou. Druhá žena, z Hessenska, 39letá Janine Wisslerová, členka levicové skupiny Marx21 je známá svým stanoviskem: „Myslím si, že myšlenky Karla Marxe jsou stále aktuální i dnes, že stojí za to si je přečíst“. Hennig-Wellsowá byla kdysi na východě aktivní sportovkyní a studovala vzdělávání. Říkají, že je pevná a klidná. Wisslerová studovala politiku ve Frankfurtu nad Mohanem - a peníze si vydělávala jako prodavačka v železářství. Popisuje se jako trpělivá a vytrvalá.
Hennig-Wellsowová a Wisslerová mají stranu vést po dopisovém schválení členstvem společně a dovést ji do vlády. Hennig-Wellsowá to již v Durynsku procvičovala a věří, že její strana by neměla čekat na splnění dalších levicových požadavků. Wisslerová je naproti tomu opoziční politička, která je šéfkou strany v hesenském zemském parlamentu. Na otázku týkající se účasti na spolkové vládě se preventivně vyhýbá konjunktivu: „Kdyby existovala vláda, v níž by bylo možné přerozdělovat prostřednictvím spravedlivé daňové politiky, v níž by bylo možné konečně zajistit sociální spravedlnost, dobrou vzdělávací politiku, ekologická restrukturalizace, pak by samozřejmě byla k tomu připravena“
Antikapitalismus a tzv. Durynská cesta byla často zmiňována v hlavním návrhu stranického sjezdu. Hennig-Wellsowá to charakterizuje takto: „Durynská cesta pro nás znamená, že „ráno stojíme před bránou továrny Siemens a podporujeme požadavky jejich zaměstnanců a poté zablokujeme AfD, aby nacisté nemohli pochodovat městem, v době oběda vyjednáme zákony s koaličním partnerem a večer spolu budeme tančit a pít.“
Společně mají názor na odmítání zahraničního nasazení Bundeswehru, pod zásadou, že neexistuje malá válka a strana Levice vždy hájila důslednou mírovou politiku.“ Hennig-Wellsowá, ale vidí určitou výjimku v účasti na mírových operacích modrých přileb OSN.
FRANKFURTER ALLGEMEINE SONNTAGSZEITUNG upozorňuje, že dvakrát od založení Spolkové republiky Německo bylo možné sestavit spolkovou vládu s levicovým zaměřením se sociální demokracii. Bylo to možné jen proto, že levicový partner udělal dvě věci: internalizoval německou příslušnost k Západu a přijal NATO. Postkomunistická strana Levice však tomu rozhodně čelí a tím si uzavřela cestu do spolkové vlády.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV