Robert Břešťan: ČEZ, Bulharsko a svaly v české politice

21.08.2012 21:20 | Zprávy

České energetické závody, kterým se už neřekne jinak než krátce ČEZ, jsou dost velké na to, aby se o sebe dokázaly postarat samy. Takže nelze pochybovat o tom, že se i při současných problémech při svých balkánských investicích za své zájmy dokážou dostatečně důrazně postavit.

Robert Břešťan: ČEZ, Bulharsko a svaly v české politice
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Což však zároveň neznamená, že by měl stát jen tak přihlížet tomu, jak se společnost, v níž má sedmdesátiprocentní majetkový podíl, kdosi pokouší v zahraničí takříkajíc holit.  

V Albánii ČEZ už o svou investici přišel, odepsat bude muset asi pět miliard. A bude doufat, že se peníze podaří vymoct časem zpět v arbitráži.  

Situace v Bulharsku je jiná. I když se tomu stále leckdo diví, Bulharsko je členskou zemí Evropské unie. A tak by i ochrana investic měla být jednodušší, stejně jako politické způsoby, jak se ve prospěch ČEZ angažovat.  

Provázanost ČEZ a české politiky ostatně není nic nového, dobré vztahy mezi špičkami politiky i energetického gigantu se berou jako samozřejmost, z níž mají prospěch obě strany.  

Bulharský problém ČEZu svorně čeští politici označují za důsledek vnitropolitických bulharských her. Je proto poněkud paradoxní, že jej úplně stejně politicky využívají ve vztahu ke svým tuzemským rivalům. A tak si prezident Václav Klaus neopomněl rýpnout do jemu protivného ministra zahraničí Karla Schwarzenberga s tím, že postoj českého ministerstva zahraničí je „tichý a nezřetelný“. Navenek se to tak skutečně jeví.  

Na druhé straně diplomacie, a Klaus to dobře ví, není disciplína, kde by kladné body sbíraly silácké řeči, jako spíš tichá práce, o níž se toho do světa moc nevytrubuje. Aktivity ČEZ v Bulharsku navíc řídí bývalý diplomat Petr Dokládal. A tak lze předpokládat, že na ose ČEZ, ministerstvo zahraničí, bulharská vláda čilá komunikace probíhala.  

Jakkoli tomu výrok ministra Schwarzenberga o tom, že „ pokud se ČEZ na mě obrátí o pomoc, tak jim rád pomůžu“, příliš neodpovídá. Pro Klause je v tomto případě Schwarzenberg snadná politická oběť.  

Jiná rivalita pak panuje přímo ve vládě, kde má vliv ministra financí Miroslava Kalouska za ODS vyvažovat ministr průmyslu Martin Kuba. Vzájemné vztahy probublaly na povrch právě v souvislosti s ČEZem.  

„Ta situace je pro nás velmi alarmující. A to především z pohledu toho, že Bulharsko jako člen Evropské unie v tomto postupuje naprosto bezprecedentně. Je třeba si uvědomit, že odebrání licence není v Evropské unii politickým rozhodnutím. Je to rozhodnutím, které může udělat nezávislý regulátor,“ řekl ministr Kuba při své návštěvě Bruselu.  

Jde o očekávatelný, nijak kontroverzní a koneckonců i věcně správný výrok. Reakce z Prahy od Miroslava Kalouska na sebe ovšem nenechala dlouho čekat. Jinými slovy sdělil, že Kuba propásl dobrou příležitost mlčet. "Situaci nelze zlehčovat neuváženými výroky. Vyjádření pana ministra Kuby neberte vážně. Pan ministr Kuba nemá sebemenší oprávnění vyjadřovat se za společnost ČEZ. To je, jako by se vyjadřoval ministr kultury nebo školství," rozohnil se Kalousek. Kuba mu štulec po příletu do Prahy rychle vrátil.

Jak je vidět ČEZ má na českou politiku velký vliv v mnoha různých oblastech. Jako by nešlo ani o to, zda ČEZ, který každý rok odvádí až šedesát procent svého zisku na dividendách státu, prodělá na svých zahraničních investicích. Jako by nešlo ani o to, co proti tomu může ČEZ i vláda dělat. Důležitější jako by bylo ukázat, kdo že to má v domácí politice větší svaly.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu 6 Názory a argumenty
Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

20:22 Štěpán Čábelka: Toxická feminita. 40 % žen je agresivnějších než průměrný muž

„Nemyslím si, že nám jako společnosti příliš prospívá jednostranné vykreslování mužů jako příčin vše…