Robert Břešťan: Čínský reaktor v Dukovanech? Bylo by to dosti riskantní, obává se jaderný expert

31.10.2016 9:40 | Zprávy

Čínské sebevědomí ve vztahu k České republice výrazně roste. Až do té míry, že si čínská strana otevřeně řekla o to, aby zakázku na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech získala právě čínská firma.

Robert Břešťan: Čínský reaktor v Dukovanech? Bylo by to dosti riskantní, obává se jaderný expert
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany

Informace, kterou jako první přinesly Hospodářské noviny, na politické i odborné scéně vzbudila rozruch.

Tlak je to veliký

Čínská vláda požaduje od české vlády slib, že některá z čínských firem zakázku dostane automaticky, bez výběrového řízení. Výběr partnera pro dostavbu Dukovan je přitom teprve v samém počátku, nejsou známy žádné parametry zakázky, finanční nabídky, ani technické specifikace.

„Tlak je velký, ale nesetkal jsem se s tím, že by to někdo chtěl takto černé na bílém jako Čína,” řekl HN ministr Mládek.

Mládek už dříve také na veřejné debatě kriticky komentoval čínský přístup: „Zástupce ČLR byl překvapen z toho, že by se Češi měli podílet na jejich projektech. Spíše implicitně předpokládali, že to sem přivezou nejlépe všechno včetně dělníků, inženýrů a možná i betonu. Budeme mít velký komunikační úkol vysvětlit, že takto si to nepředstavujeme.“ .

Expert na jadernou energetiku František Hezoučký, někdejší ředitele jaderné elektrárny Temelín otevřeně považuje možné čínské angažmá v českém jaderném průmyslu za problém.

„Když máte jazykovou bariéru, jste na tom při přípravě, výstavbě, při čtení dokumentace špatně. Mít dokumentaci v angličtině psané Číňany je pro stavbu jaderné elektrárny riskantní. Nemají navíc zahraniční zkušenosti. Dodali nějaké bloky do Pákistánu, protože tam nikdo jiný dodávat nechtěl,“ upozorňuje Hezoučký.

„Nevím také, do jaké míry lze důvěřovat kvalitě materiálů. Postavit blok, jehož životnost skončí po třiceti letech, což by se mohlo stát, to si určitě nemůžeme dovolit. Dnes se běžně počítá s životností prověřených jaderných bloků až 80 let,“ dodává.

Kriticky hodnotí možné čínské angažmá i manažer energetické firmy se zkušeností z působení v Číně. S ohledem na citlivost tématu i potenciál ní budoucí zakázky si ale přál zůstat v anonymitě.

„Čínské firmy by asi postavit jadernou elektrárnu v Česku dokázaly, otázka je, zda to chceme. Je dobré připomenout, že když chtějí v Číně stavět evropské firmy, musejí mít čínskou certifikaci. Myslím, že bychom měli chtít totéž po všech uchazečských firmám. Možná by to samo o sobě vedlo ke zúžení kandidátů,“ upozorňuje.

Bezpečnost a spolehlivost

Česká vláda předběžně oslovila devět potenciálních dodavatelů, mezi nimi i tři čínské firmy.

Čínským kandidátem by s nejvyšší pravděpodobností měla být CGN – China General Nuclear Power Corporation. Ta již pro podporu svého zájmu hledá v Česku P.R. agenturu.

„Vedle práce na modelu financování připravujeme i kritéria, jež by měla pomoct k transparentnímu výběru dodavatele. Budou tam nepochybně technická kritéria, mluvíme o generaci reaktorů III+, to je jeden faktor. Pak je tu kompatibilita s českými normami. Technicky-právně musí dodavatel vyhovovat české legislativě,“ řekl v rozhovoru pro HlídacíPes.org český zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

„Hodnotit se ale bude otázka bezpečnosti a spolehlivosti partnerství pro příští dlouhé desítky let. Jakákoli nová elektrárna má dnes garantovanou životnost nejméně 60 let a někteří dodavatelé za podmínek správného provozování garantují až 80 let. Tudíž zde musí být dlouhodobá schopnost kooperovat,“ dodal Štuller.

Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

15:16 Zdeněk Joukl: Novoroční projev nezávislého praktického sociologa

Vážení spoluobčané, čeká nás další rok 2025 s jakous takous demokracií a s jakous takous tržní ekono…