Romáš Konečný: My, věda a Babiš

23.10.2015 15:05 | Zprávy

V průběhu léta provedl časopis Nature velké roční srovnání zemí ve vědách o přírodě, životu a Zemi na základě výstupů v impaktovaných časopisech. Těch 44 stran statistik nabízí i pro nás zajímavá čísla.

Romáš Konečný: My, věda a Babiš
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Vicepremiér Andrej Babiš

Česko získalo 146,33 bodů (WFC), ze zemí tradičního Západu víc než třeba Portugalsko, Řecko či Nový Zéland, ale už méně než Rakousko, Belgie, či také Polsko. Zlepšili jsme se oproti předchozímu akademickému roku o 6 %, což je dobré, nicméně Polsko zvýšilo výstupy ze své vědy o 10 % (a přeskočilo nás) a Maďarsko nás dotahuje zlepšením o 43 % (zde se jedná o kombinaci ohromných vládních investic do vědy a o něco smysluplnějšího čerpání evropských peněz na vědu, které jdou více do lidí, než na obří vědecké instituty). Na těch statistikách stojí za zmínku ještě jeden detail – že jdou i do detailu institucí. Izraelský Weizmannův institut v Haifě tak tvoří víc výstupů v přírodních vědách než celé Česko. U nás takřka polovinu zisku vytváří Akademie věd (58,68), následovaná Univerzitou Karlovou v Praze (22), Masarykovou univerzitou v Brně (18,15), Univerzitou Palackého v Olomouci (11,8) a Vysokou školou chemicko-technologickou (9,95).

Může nás těšit, že Univerzita Karlova má vyšší počet vědeckých výstupů ve vědách o přírodě než například celé Rumunsko nebo Estonsko, a že i VŠCHT pokrývá zhruba stejný podíl jako Chorvatsko. Pak si ale člověk letmo projde pár zpráv o připravovaném českém státním rozpočtu na příští rok a zjistí, že ministr financí sice nabere na svůj rezort téměř 700 nových úředníků (celkově má státní správa narůst o 13 000 zaměstnanců), ale rozpočet na vědu se, oproti třeba roku 2012, bude lišit o necelé dvě miliardy. Celkově tak s 28 miliardami na vědu, výzkum a inovace – do které navíc započítáváme i institucionální podporu výzkumných institucí – tedy zdaleka ne všechno z tohoto balíku jde do reálného výzkumu – budeme nejen opět na spodních příčkách evropského srovnání, ale především bez výhledu na nějaké výraznější zlepšení.

Publikováno se souhlasem vydavatele

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Válka a národní zájem

12:26 Petr Hampl: Válka a národní zájem

Druhý pohled Petra Hampla