Rudolf Mládek: Digitální agenda v EU pro Česko? A koho na to vláda má?

12.07.2019 14:23 | Zprávy

Česko má údajně v rámci euro-komise zájem o digitální agendu a příslušný post euro-komisaře. Poté, co Francie zavádí digitální daň pro internetové giganty na čele s Facebookem či Googlem, je zřejmé, že dosavadní nesoulad v EU k této dani by mohl ustoupit vzájemné dohodě (například Irsko, Dánsko, Švédsko nebo Finsko byly původně proti této dani).

Rudolf Mládek: Digitální agenda v EU pro Česko? A koho na to vláda má?
Foto: Archiv Rudolfa Mládka
Popisek: Rudolf Mládek

A to i za stavu, kdy Američané reagují na tuto francouzskou daň podrážděně, byť je stanovena ve výši pouhých tří procent. Spíše se jeví, že plánovaná americká cla, která jen čekají na odchod Velké Británie z EU, se budou moci  ve zdůvodnění opřít o další argument, tedy digitální evropskou daň. Přiznejme si ovšem, že tentokráte je postup Francie spíše správný (Pozn. Výše daně může být diskutabilní) a měl by být EU podpořen a zaveden ve všech členských státech. Internetoví giganti v zemích EU dobře vydělávají a není proto důvod, proč by tak měli činit bez jakékoliv daňové zátěže.

Česká vláda proto obratem informovala již téměř jistou novou předsedkyni Evropské komice Ursulu von der Leyen, že má o digitální agendu vážný zájem. Je totiž zřejmé, že význam této agendy bude stoupat s potřebou členských zemí najít další prostředky do státních pokladen, protože recese klepe na dveře a tolik nadužívaný pojem  „udržitelného rozvoje“ se brzy stane neudržitelným nejen pro svou obsahovou prázdnotu, ale především proto, že příjmové zdroje vlád se sníží. Jako první to signalizuje pokles prodeje osobních aut. V Česku o 15,5 procenta, v celé EU o 4,6 procenta a v takové Číně prodej osobních aut klesá už deset měsíců.

Krok české vlády k získání lukrativní digitální agendy je tedy prozíravý, otázkou je, zda si velké státy a ty státy, které EU de facto řídí tuto agendu nechají vzít. Zatímco o zájmu vlády není třeba vést diskuzi, o znovu navržení dnešní EU-komisařky Jourové by se ale debata v obou koaličních vládnoucích stranách vést měla. Není asi třeba připomínat její neúspěšnost při řešení kvality dvojích potravin. Má-li být český komisař (komisařka) určen pro digitální agendu, bylo by dobré navrhnout někoho, kdo o tom alespoň něco ví. U některých vládních „odborníků“  má nezřídka jeden pocit, že veškerou odbornost načerpali z nástěnného kuchyňského kalendáře. To se pak nemůžeme divit, že s těmito lidmi se úspěchů nedosahuje a ostatní členské země EU jejich nominace nevítají. Ať už přímo, nebo prostřednictvím parlamentních frakcí Evropského parlamentu. Chtít agendu proto bude vyžadovat od vlády ČR navrhnout takového člověka, který ji může pro svou kvalifikaci i získat. A Jourová na to opravdu nevypadá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

15:57 Zdeněk Jemelík: Legislativní nedbalost

V článku „Věrchuška a sprostý lid“ jsem uvedl, že vládnoucí vrstvy (věrchuška) se nezajímají o míněn…